16 Haziran 2000 01:00

Adana'da belediyelerde ortak eylem

Adana Büyükşehir Belediyesi ile Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) ve Seyhan ilçesinde örgütlü Belediye-İş ve Genel-İş, ortak eylem kararı aldı.

Paylaş
Adana'da belediyelerde ortak eylem
Adana Büyükşehir Belediyesi ile Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) ve Seyhan ilçesinde örgütlü Belediye-İş ve Genel-İş, ortak eylem kararı aldı. Belediye-İş Adana Şube Başkanı Ali Umar, Büyükşehir Belediyesi'nde 803, ASKİ'de 330 işçi adına sürdürdükleri toplusözleşme görüşmelerinde uyuşmazlığa gittiklerini hatırlatarak, grev kararının en kısa zamanda alınacağını söyledi.
Adana'da bu yıl su ücretlerine yüzde 400 oranında zam yapılmasına, yıllık enflasyonun yüzde 60'ın üzerinde gerçekleşmesine rağmen, toplusözleşme görüşmelerinde karşılaştıkları 'sıfır zam' önerisiyle şok olduklarını belirten Umar, "İşverenin amacı bizi greve zorlamak ise buna hazırız.
Ancak, grevin sorumlusunun Belediye Başkanı Aytaç Durak olduğunun herkes tarafından bilinmesini istiyoruz" dedi. Adana Büyükşehir ve ASKİ'deki toplusözleşmelerin bundan sonraki aşamalarında, Seyhan Belediyesi'nde örgütlü DİSK'e bağlı Genel-İş ile "birlikte hareket" kararı aldıklarını kaydeden Umar, "Sendikal güçbirliği oluşturmak, işçinin birlikteliğini sağlamak istiyoruz" dedi.
'Aynı gün greve çıkacağız'
Genel-İş Adana 2 No'lu Şube Başkanı Kemal Aslan da, belediye çalışanlarının sorunlarının aynı olduğunu ifade ederek, "Bugün bize yapılan, yarın işkolundaki diğer sendikaya yapılıyor. Bu sorunları yaşayan biz işçiler, birlikte olmak zorundayız" dedi. Belediye işkolunda üç ayrı sendikanın faaliyet gösterdiğini ve bu ayrımın "işverenin ekmeğine yağ sürdüğünü" kaydeden Aslan, "Gün birliktelik günüdür. Aynı işkolundaki sendikaların ortak tavır koymalarından yanayız. Belediye-İş'in teklifimizi olumlu karşılaması ve güçbirliğine girmesi bizi memnun etti, gücümüze güç kattı. Şimdi hedefimiz, eğer greve çıkarsak, bunu aynı tarihte gerçekleştirmek" dedi. Aslan, Seyhan Belediyesi'nde çalışan 1508 işçi adına yürüttükleri sözleşme görüşmelerinde uyuşmazlığa gittiklerini ve önümüzdeki çarşamba günü grev kararı alacaklarını kaydederek, "Adana kamuoyunun greve bizim değil, işverenin neden olacağını bilmesini istiyor, desteklerini bekliyoruz" dedi.
Seyhan'da işçiler greve hazır
Seyhan Belediyesi'nde grev kararının asılmasının ardından 60 gün içerisinde greve gidilebilecek. Belediye Park Bahçeler Müdürlüğü'nde görüştüğümüz işçiler greve hazır olduklarını belirttiler. İşyeri Baştemsilcisi Hasan Çetinkaya, greve gitmeyi istediklerini belirterek, grevi başarıyla sonuçlandıracaklarına inandığını söyledi. İşyeri Temsilcisi Bayram Sağ da, milletvekillerinin saltanat sürdüğü bir dönemde, emekçinin evine ekmek götüremediğini belirterek, emek sarf ettiklerini ve emeklerinin karşılığını istediklerini söyledi. Enflasyon hedefleri uğruna yüzde 25 zam dayatmasının gerçekçi olmadığını belirten Hasan Turşa isimli işçi ise enflasyonu düşürme projelerinin her kesime uygulanmadığını, özel sektörün istediği gibi zam yapmaya devam ettiğini, gizli enflasyonun yüzde 100 olacağının tahmin edildiğini söyledi.
İşçi Yasin Keser ise, taşeronda çalıştığını ve 80 milyon liraya geçinmek zorunda kaldığını, elektriğini, suyunu yatıramadığını belirterek sendikalı arkadaşlarının greve gitmesi durumunda sınıf kardeşlerinin yanlarında olacaklarını söyledi. İşçilerden Seydihan Soylu da grevde sokakta kalacak çöplerin kendi sağlıklarını da tehdit edeceğini belirterek, "Ama biz işçiyiz ve emek sarf ediyorsak, bunun karşılığını almalıyız" dedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

SASA'da işçi kıyımı

SONRAKİ HABER

Galatasaray yönetimi idari yönden ibra edilmedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa