Fotoğraf: AA

Almanya kendi evini süpürüyor

Enerji tekelleriyle Alman hükümeti arasında yapılan görüşmelerde, Almanya toprakları üzerindeki nükleer santrallerin 32 yıl içerisinde kapatılması kararlaştırıldı. Alman hükümeti nükleer enerji üretimini başka ülkelere kaydırmayı planlıyor.

Almanya kendi evini süpürüyor
Almanya hükümeti, ülkede bulunan nükleer santrallerin kapatılmasına karar verdi. Başkent Berlin'de enerji tekelleri ile hükümet arasında yapılan görüşmelerde, taraflar uzlaşmaya vardı. Yaklaşık 5 saat süren görüşmede 19 nükleer santralin 32 yıl içinde devre dışı bırakılması ve nükleer santrallere yatırım yapılmaması kararlaştırıldı. İlk santral, önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde devre dışı bırakılacak. 1998 yılında yapılan genel seçimler öncesi, hükümetin küçük ortağı Yeşiller/Birlik 90 partisi iktidara gelmesi durumunda tüm nükleer santralleri kapatacaklarını ve nükleer enerjiye son vereceklerini açıklamıştı.
Görüşmeye hükümet tarafından Başbakan Gerhard Schröder, Ekonomi Bakanı Werner Müller ve Çevre Bakanı Jürgen Trittin, enerji şirketleri adına ise RWE, VEBA, VIAG ve Energie Baden-Württemberg katıldı. Önceki günkü görüşmenin ardından dün bir basın açıklaması yapan Başbakan Schröder, nükleer santrallerin belirli kapasitede elektrik ürettikten sonra kapatılacağını bildirdi. Uzlaşmaya göre her bir nükleer santral 2500 terrawat saat (1 terrawatt=1 milyon wat) elektrik ürettikten sonra kapatılacak. Bir santralin bu miktarı 32 yılda üretebileceği belirtiliyor.
Uzlaşmanın ardından taraflar nükleer santrallerin kapatılmasını hedefleyen bir yasanın da çıkartılmasına gerek kalmadığını belirttiler. Hükümet ortakları Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller partileri, enerji şirketlerinin santrallerin kapatılmamasına yanaşmamaları halinde, bir yasa çıkaracaklarını ve bu yasada nükleer santrallerin kaç yıl içinde kapatılacağının belirleneceğini öne sürmüşlerdi. Görüşmelerin ardından birer açıklama yapan enerji tekelleri, sonuçtan memnun olmadıklarını ifade ettiler. VEBA Genel Yönetim Kurulu Başkanı Ulrich Hartmann, uzlaşmanın kendi aleyhlerine olduğunu iddia etti ve hükümetin nükleer santrallerin kapatılmasındaki ısrarcı tutumuna bir anlam veremediğini söyledi. Hartmann, muhalefet partilerinden uzlaşmayı kabullenmelerini istemeyi de ihmal etmedi. Anamuhalefet partisi CDU/CSU, görüşmeler öncesi yaptığı açıklamada 2002 yılında iktidara gelmeleri durumunda nükleer santrallerin kapatılması kararını iptal edeceklerini duyurmuştu.
Tiyatro gibi
Görüşmelerin yapıldığı gün gelişmeleri değerlendiren çevre örgütü World Wide Fund for Nature (WWF), görüşmelerin ve görüşmeler öncesi oluşturulan uzlaşma havasının kamuoyunu aldatmaktan öteye gitmediğine işaret etti. WWF'nin Almanya sorumlusu Georg Schwede, enerji tekellerinin yıllardır nükleer santrallere yatırım yapmadıklarını belirterek, enerji tekellerinin kopardıkları yaygaraların ve tazminat istemlerinin gerçeği yansıtmadığını vurguladı
Nükleer atıkların depolanmasının ve bu atıkların nakliyesinin enerji işletmelerine pahalıya mal olduğunu kaydeden Schwede, "Enerji işletmeleri, atom atıklarının depolanmasını ve nükleer santralleri ülke dışına çıkarmayı planlıyorlar" dedi.
Hedef Ukrayna
Alman enerji tekelleri, kapatılması planlanan nükleer santralleri ülke dışına taşıma ve başka ülkelerde enerji üretme hazırlıklarına başladı bile. Önceki gün yapılan bir açıklamada, Ukrayna'da nükleer santrallerde elde edilen elektriğin Almanya'ya getirileceği duyuruldu. Alman enerji tekelleriyle Ukrayna devleti arasında bir ön anlaşmanın imzanlandığının belirtildiği açıklamada ilk aşamada Ukrayna'daki nükleer santraller ve elektrik dağıtım hatları modernize edilecek.
Bu doğrultuda ilk etapta 100 milyon mark yatırım yapmayı planlayan enerji üreticileri, ayrıca Ukrayna'ya yeni nükleer santrallerin yapımı için 800 milyon mark da kredi verecek. Avrupa Birliği, Alman tekeli Siemens tarafından inşa edilen iki nükleer santral için Ukrayna'ya 3 milyar mark kredi vermeyi planlıyor. Ukrayna'daki nükleer santrallerde üretilecek elektriğin batıya pazarlanması Bayernwerk, RWE ve ÖVG tarafından ortaklaşa kurulacak bir pazarlama şirketine devredilecek. Başlatılacak çalışmaların 2003 yılında kadar tamamlanması ve aynı yıl Ukrayna'dan elektrik alımının gerçekleşmesi planlanıyor. Aynı yıl, Almanya'da istenilen randımanı vermeyen ilk nükleer santraller de devre dışı bırakılacak.
www.evrensel.net