Fotoğraf: AA

Metroda aktarma eziyeti

Hafif Metro Esenler hattında bir süre önce başlatılan aktarmalı seferler halkı bezdiriyor. Esenler-Aksaray direk hattı çalıştığı zaman 15 dakika süren yol, artık 45 dakika...

Metroda aktarma eziyeti
Muzaffer Özkurt
İstanbul Ulaşım AŞ'nin Hafif Metro'nun Esenler hattında başlattığı, sabah ve akşam saatleri için aktarmalı uygulama halkı mağdur ediyor. Esenler-Aksaray arası metro hattının işleyişi bir süre önce değiştirilerek sabah 08.30'a kadar ve akşam 09.00'dan sonra aktarmalı hale getirildi.
Sabah işlerine geç kalan halk, akşamları da yarım saat gecikmeli olarak eve gidebiliyor. İstanbul Ulaşım AŞ İşletme Müdürü Kemal Okutan, uygulamayı "Her nimetin bir külfeti vardır" diyerek açıklarken, Esenler'de oturanlar yıllarca vergi verdiklerini, metroya binerken de ücret ödediklerini belirterek, "artık külfete katlanmak zorunda olmadıklarını" söylüyor.
Tehlike yaratıyor
Aktarma yapılan Otogar durağında üç peron bulunuyor. Eski uygulamaya göre hazırlanan duraklara göre en sağda bulunan peron Esenler hattı. İşlerinden dönen insanlarda bu peronda bekliyorlar. Ancak, aktarma uygulamasının başlaması sonrası Esenler hattı en solda da olabiliyor. Duruma göre durak yeri değişiyor. Bu yüzden insanlar, durak değiştirmek için raylardan atlamak zorunda kalıyor. Bu durum da büyük tehlike yaratıyor. Düzensizlik nedeniyle peron görevlilerini çabaları da hiçbir işe yaramıyor.
İmza kampanyası başladı
Aktarma uygulamasına karşı, Esenler hattını kullanan insanlar bir imza kampanyası başlattılar. Kampanyayı başlatanlardan Ali Çetinel, bekleme sürelerinin ve düzensizliğin arttığını belirtiyor. "Sabahları Yenibosna'dan gelen metro tıklım tıklım oluyor. Binemediğimiz oluyor. Yaşlısı, çocuğu, kadını var. Onlar zaten binemiyorlar" diyor. Uygulamanın önce hızlı olacak diye sabah başlatıldığını, sonra da akşam da uygulanmaya başlandığını anlatan Çetinel, bu uygulamanın hızlandırmak yerine daha da yavaşlattıgğını söylüyor.
İkinci sınıf mıyız?
Şükrü Salğın da, uygulama ile ikinci sınıf insan yerine konulduklarını düşünüyor. "Yenibosna tarafında giden insanlarla bizim aramızda ayrım yapıyorlar" diyen Salğın, şöyle devam ediyor: "Tasarruf diyorlar. Niye bizden tasarruf ediyorlar? Vergileri, akbili doldurmak için gerekli parayı peşin alıyorlar. Onlar tasarruf yapmıyorlar. Bir an önce eski düzenlemeye geçilmeli".
Sevdiklerinize erken ulaşın!
Metronun reklamlarında "Sevdiklerinize erken ulaşın" denildiğini hatırlatan Mehmet Çetinel de, herşeyin parasını verdiklerini ancak hizmete gelince ikinci plana atıldıklarını belirtiyor. Bunun için şimdiye kadar 1000'e yakın imza topladıklarını ifade eden Çetinel, bu uygulamanın insanları mağdur ettiğini belirtiyor. "İnsanlar bir o metroya biniyor, bir başka metroya. Çağrılarda insanların kafasını karıştırıyor. İnsanlar rayların üzerinden atlıyorlar. Ondan sonrada görevliler ellerinde coplar oradan oraya koşturuyor" diyen Çetinel, kadınlar ve yaşlılar çin durumun daha da zor olduğunu söylüyor.
www.evrensel.net