Esad'a görkemli tören

Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad için düzenlenen cenaze törenine yüzbinlerce kişi katıldı. Esad'ın veliahtı Beşir Esad, birçok politikacı ile yüz yüze görüştü.

Esad'a görkemli tören
Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad için dün görkemli bir cenaze töreni düzenlendi. Uluslararası bir kulise dönüşen cenaze töreni kapsamında dünya liderleri Esad'ın Halkın Sarayı'na yerleştirilen naaşını ziyaret ettiler. Şam'da camilerin hoparlörlerinden Kuran okundu, sokaklarda ise cenaze davulları çalındı. Suriye'nin yeni lideri gözüyle bakılan Hafız Esad'ın oğlu Beşir Esad, çok sayıda politikacıyla bir araya geldi.
Esad'ın tabutu, El Rawda Mahallesi'nde bulunan rezidansından alınarak kent merkezindeki Omeyyades Meydanı'na götürüldü. 10 subay tarafından omuzlarda taşınan tabuta askerler ve ailesi eşlik etti. Top arabasına konulan Suriye bayrağına sarılı tabut, Esad'ın oğlu Beşir, aile üyeleri, askeri ve mülki erkanın ardındaki yüzbinlerce kişinin eşliğiyle Halkın Sarayı'na götürüldü. Beşir Esad ve beraberindekiler burada yabancı liderlerin ve temsilcilerin başsağlığı dileklerini kabul ettiler.
Törene katılan Suriyeliler, İsrail ve İsrail Başbakanı Ehud Barak aleyhine slogan attılar. Emevi Meydanı'nda toplanan Suriyeliler, "Barak bizi iyi dinle... Suriye diz çökmeyecek", "Esad gitti, ama bize Beşir'i bıraktı" sloganları attılar.
Albright İsrail dedi
Suriye devlet televizyonu, ABD'yi temsil eden Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ın siyah giysiler içinde uçaktan inişini ve Suriyeli yetkililerce karşılanmasını yayımladı. Albright, uçaktan iner inmez limuzine binerek, Halkın Sarayı'na hareket etti. Daha sonra Beşir Esad ile bir araya gelen Albright, görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, "Beşir'in, barıştan yana stratejik bir karar alan babasının açtığı yolda ilerleme isteği bana çok cesaret verdi" dedi.
Albright Şam'a gitmek üzere Washington'dan ayrılmadan önce yaptığı açıklamada da "Beşir Esad'ın, babasının mirasının sorumluluğunu üzerine almasının ve barış sürecini devam ettirmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum" diye konuşuştu. Bakan, İsrail-Suriye barışının Esad'ın hayatta olduğu dönemde tamamlanmamış olduğuna değinerek, Beşir Esad'ın babasının, İsrail ile barış yapmaktan yana stratejik kararını sürdürmesini ümit ettiğini kaydetmişti.
Putin de katılmadı
Hafız Esad'ın ölüm haberinin duyulmasının ardından Rusya Devlet Başkanı Vlamidir Putin'in cenazeye katılacağı açıklanmıştı. Ancak ABD'nin Suriye'ye Dışişleri Bakanı'nı göndermekle yetinmesi üzerine, Rusya'dan da törene katılan isim Parlamento Başkanı Gennadi Seleznev oldu. Putin, Beşir'i telefonla arayarak başsağlığı diledi.
Arbede yaşandı
Öte yandan, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın naaşının Şam'daki Emevi Meydanı'ndan geçişi sırasında, devlet başkanlığı korumaları polis kordonunu yarmaya çalışan kalabalığı engelledi. Esad'ın naaşının Halkın Sarayı'na götürülmesi sırasında onlarca kişi de sıkışıklıktan bayıldı. Kalabalık, Esad'ın yerine geçmesi beklenen oğlu Beşir'in ve Esad'ın resimlerini ve üzerinde "Hafız Esad'ın anısına Suriyeliler bağlılık duyuyor" yazılı pankartlar taşıdı.
Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve Filistin lideri Yaser Arafat, Hafız Esad'ın cenaze törenine katılmak üzere Şam'a gitti. Mübarek, burada Beşir Esad ile özel bir görüşme yaptı.
İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'ye Devrim Muhafızları Komutanı Tuğgeneral Rahim Safavi ile İran'ın eski Şam Büyükelçisi ve eski İçişleri Bakanlarından Hüccetülislam Ali Ekber Muhteşemi eşlik etti.
Narsallah Beşir ile görüştü
Hizbullah örgütü lideri Şeyh Hasan Nasrallah da, Beşir'i ederek taziyelerini iletti. Suriyeli bir yetkili, Nasrallah'ın başında bulunduğu bir Hizbullah heyetinin, önceki gün Beşir'i ziyaret ettiğini açıkladı. Nasrallah'ın, ziyareti sırasında Beir'e "Arap ve İslami davaya, halkına hizmet etmekle ömrünü harcayan bu büyük liderin ölümünden duydukları derin üzüntüyü" ilettiği ve babasının politikasını takip etmesini istediği belirtildi.
www.evrensel.net