Yaz tatili başlıyor, ama...

Okullar bir kaç gün sonra kapanacak. Milyonlarca genç bir ay sürecek yaz tatili için planlar yapmaya başladı. Ancak, gençlerin çoğu önümüzdeki yıl eğitimlerini sürdürebilmek için çalışmak zorunda.

Yaz tatili başlıyor, ama...
Suzan Aykaç
Okulların kapanmasına bir haftadan az kaldı. İlk ve orta öğretim ile üniversitelerde okuyan milyonlarca öğrenci önümüzdeki Cuma günü bir kaç ay sürecek tatile başlayacak. Öğrenciler, "okuldan kurtuluş" olarak gördükleri bu tatili, farklı biçimlerde değerlendirecek. Kimi yazın çalışmak için iş aramaya başlamış bile. Okul masrafları için ya da aile bütçesine katkı için bu zorunlu. Tatil hazırlığı yapanlar da yok değil, kimi de gençlik kamplarında yer ayarlamış ya da ayarlamaya çalışıyor. Okulları ile bağlantılı staj yapacaklar da var kuşkusuz. Gazete sayfalarının tatil ilanları ile dolmaya başladığı bu günlerde, öğrencilere yaz aylarında ne yapmayı planladıklarını sorduk.
Köye dönüş...
Avcılar Lisesi öğrencisi Abdurrahman Lermi, yaz tatilinde ailesi ile birlikte köye gideceklerden. Ailece memleketleri olan Karadeniz'e gittiklerini anlatan Lermi, yaz tatilini iple çektiğini söylüyor. Lermi, yazın köye gidecek olmaktan hoşnut olduğunu dile getiriyor, ama asıl hayalini eklemeyi de ihmal etmiyor: "Maddi imkanlar elverseydi bütün yaz müzikle uğraşmayı tercih ederdim".
Doğan Kaygısız da Avcılar Lisesi'nde öğrenci. O da memleketine, Tunceli'ye gidecek. "Yaz tatili" deyince Kaygısız'ın aklına "yazın köyüne gitmek ve çalışmak" dışında bir şey gelmiyormuş. "Benim tercihim çalışmak, yazın başka ne yapılabilir ki?" diyor.
'Onlar çalışmak zorunda'
Dersane öğrencisi Kerime Peşget, şu an üniversite sınavına hazırlanıyormuş. Sınavı kazanamama korkusu, şimdiden sarmış onu. Kazanamazsa, yeniden dersaneye gidebilmek için bütün yaz çalışması gerekiyor. Peşget, bu durumda, yaz tatili düşüncesini kafasından silip atmak zorunda olduğunu söylüyor.
Avcılar Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Eren Karkuş da çalışmak zorunda. Okulda Tesisatçılık Bölümü'nde okuyan Karkuş, yazın da bu alanla ilgili bir işte çalışacağını söylüyor: "Mecburen çalışmak zorundayım, başka şey yapmaya imkanım yok". Karakuş'un çalışmak zorunda olmasa yapmak istediği şey ise, memleketi Sivas'a gitmek.
Tatile ihtiyaç var
İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliği öğrencisi Kemal Urhan, bir dönemde üç kez değişen ders geçme sistemi nedeniyle yaşadığı bunaltıcı bir eğitim döneminden sonra tatile ihtiyaç duyduğunu söylüyor. "Zaten okulda ki herkes bir an önce okuldan kurtulmak istiyor" diyen Urhan, yaz için bir çok plan yapmış. Yaz aylarında staj yapması gereken Urhan, gençlik kamplarından birine katılmayı planlıyor. Bu olmazsa da, deniz kenarında bir yere tatile gitmeyi... Urhan, kendisini geliştirmek için yazın düzenli bir şekilde kitap okuyamayı planladığını da ekliyor.
Aynı bölümde okuyan Semih Tosun ise yazın büyük bir kısmını staj yaparak geçireceğini anlatıyor. Bu durumdan hoşnut olmadığını belirten Semih Tosun, yaz tatillerinde gençlerin sportif faaliyetlere katılıp tatil yapmaları gerektiğini düşünüyor ve kendi koşullarının tatil yapmaya uygun olmamasından yakınıyor.
www.evrensel.net