12 Haziran 2000 21:00

Asıl bunlar ayıp Yaşar Bey!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan Cenevre'deki ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) toplantısı dönüşünde yine esip gürledi. Okuyan Türk-İş'in toplupazarlık hakkını içeren 98. madde konusunda Türkiye'yi ILO'ya şikayet etmesini "ayıp", "yersiz" ve "zamansız" olarak değerlendirdi.

Paylaş
Asıl bunlar ayıp Yaşar Bey!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan Cenevre'deki ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) toplantısı dönüşünde yine esip gürledi. Okuyan Türk-İş'in toplupazarlık hakkını içeren 98. madde konusunda Türkiye'yi ILO'ya şikayet etmesini "ayıp", "yersiz" ve "zamansız" olarak değerlendirdi. Okuyan çalışma yaşamında 'reform niteliğinde' yasalar çıkaran hükümetin haksızlığa uğradığını iddia etti. Okuyan'ın bu açıklamaları Sendikalaşma ve Toplu Pazarlık Hakkına İlişkin 98 sayılı ILO Sözleşmesi'nden yararlanarak sendikaya üye olan ve işten atılan Fatih Ökçe, Çağdaş Matbaacılık, Kimya Teknik ve Tuzla tersaneleri işçilerinin tepkisini çekti. Türkiye'nin birçok yerinde benzeri durumda işyerleri bulunuyor. Bunlara en son İzmir Menemen'deki Savranoğlu fabrikası işçileri eklenmişti.
Türkiye tartışılmaya devam eder
Okuyan'ın, Türk-İş'in şikayetin "ayıp" ilan etmesine Türk-İş Başkanı Bayram Meral'den tepki geldi. Meral, Okuyan'ın açıklamalarını, "Bir bakanın üslubuna yakışır bir şekilde konuşmasını beklerdim. Ama konuşmadı..." şeklinde değerlendirdi. Sendika ve toplu pazarlık hakkı için yaklaşık bir yıldır grevde olan Kimya Teknik işçileri adına gazetemize konuşan Petrol-İş İstanbul Şube Başkanı Nesim Aksakal da, Türk-İş'in şikayetini desteklediklerini söyledi. Aksakal, "Hükümet Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'da imza attığı sözleşmelere uysun. Özellikle iş güvencesi ile ilgili olan 158'inci maddenin uygulanmasını istiyoruz. Türkiye imza attığı sözleşmelerin gereğini yerine getiremediği sürece tartışılacak" dedi.
Mantık değişmedikçe...
Yine anayasal haklarını kullanarak Lastik-İş İstanbul Şubesi'ne üye olan Fatih Ökçe işçileri, işten atıldıkları için 45 gündür işyeri önünde direniyorlar. Fatih Ökçe'de patron, işçilerin sendikaya üye olduklarını duyar duymaz, gruplar halinde kapı önüne koymaya başladı. Yaşar Okuyan'nın böyle bir açıklama yapmasının doğal olduğunu söyleyen Lastik-İş İstanbul Şube Başkanı Fedayi Öztürk, "Bizim gibi örgütlenmek isteyen sendikalar can çekişiyor. Sendikalaşmadan dolayı işini kaybeden binlerce işçi var. ILO sözleşmelerine imza atanların mantıkları değişmedikçe kısa dönemde bir takım iyileşmelerin olması sözkonusu olmayacak" diye konuştu. Geçtiğimiz günler tamamlanan ILO toplantısında Türk-İş'in şikayeti değerlendirilirken 98. maddeyi uygulama sözünü tekrarlayan hükümetten emekçinin toplupazarlık hakkını vermesi isteniyor!
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

MHP: İdam 5 yıl kalkmayacak

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa