11 Haziran 2000 01:00

Sanatçılar hücrelere karşı bir araya geldi

F tipi cezaevleri politikasına karşı bir araya gelen aydın ve sanatçılar, dün İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nde dün basın toplantısı düzenledi.

Paylaş
Sanatçılar hücrelere karşı bir araya geldi
Hücre Tipine Karşı Aydın ve Sanatçı Girişimi'nden Şair Ruhan Mavruk, "Hücre (F) tipi cezaevleri politikasına karşı kişisel yeti, beceri ve sanatsal üretimimizle olduğu kadar kamuoyunun bilgilendirilmesi, toplumsal muhalefetin oluşturularak bu insanlık dışı politikanın uygulamadan kaldırılması amaçlı bir araya geldik" dedi.
F tipi cezaevleri politikasına karşı bir araya gelen aydın ve sanatçılar, dün İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nde dün basın toplantısı düzenledi. Saat 12.00'de gerçekleştirilen basın toplantısında Müzisyen Şeyda Gergin, Sinema ve Tiyatro Sanatçısı Ülkü Ülker, Ressam Ayhan Sağcan, Müzisyen Fevzi Kurtuluş, Şair Ruhan Mavruk, Eğitimci H. Basri Aydın, Ozan Selahattin Akarsu ve Müzisyen Metin Kahraman katıldı.
Girişim adına konuşan Ruhan Mavruk baskı, sömürü ve zulmün insan onurunu ve toplumsal muhalefeti tahakkümü altına aldığı her dönemde aydın ve sanatçıların tarihi misyonunun, dilini, beynini ve vicdanını bu uygulamalara karşı seferber etmek olduğunu kaydetti. Adalet Bakanlığı'nın "oda tipi", "Avrupa standartları" diye bahsettiği yerlerin izolasyon ve imha hücresi olduğunu belirten Mavruk, şöyle konuştu: "Şiirlerimiz, yazılarımız, renk ve çizgilerimiz, oyun ve öykülerimizle haykıracağız F tipi cezaevlerinin insanlık dışı olduğunu... Sesimizi, gücümüzü, soluğumuzu insanca yaşamı savunanların ses ve soluklarıyla büyüteceğiz."
Mavruk, tüm aydın ve sanatçıları girişim güç vermeye çağırarak, kaldığı cezaevinden önceki gün tahliye edilen karaciğer kanseri Murat Dil'i salı günü saat 12.00'de İHD'de buluşarak, ziyarete gideceklerini duyurdu.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

MEB'e geri adım attırdılar

SONRAKİ HABER

Soyer, İzmir İnsan Hakları Başkenti vizyon belgesini imzaladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa