Avrupa'ya bağımsız

   uydu istihbarat sistemi

Avrupa'ya bağımsız uydu istihbarat sistemi
Almanya ve Fransa, ortak bir uydu keşif sistemi kurma konusunda anlaşmaya vardılar. Böylece, Avrupa Birliği'nin ortak bir savunma politikası oluşturması yolunda bir adım daha atıldı.
Önceki gün varılan anlaşmada, her iki ülke de projenin amacının Amerikan istihbaratına bağımlılığı azaltmak olduğunu vurguladılar. Bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, projenin öncülüğünü Berlin ve Paris'in yapacağını, ancak diğer AB ülkelerinin de katılabileceklerini belirtti. Almanya'nın Mainz kentinde yapılan 75. Fransa-Almanya zirvesinde varılan anlaşma, Avrupa'nın "tek bir savunma güvenlik sistemi"ne sahip olması yolunda bir kilometretaşı olarak değerlendiriliyor.
Ortak bildirge
Zirve sonunda yayınlanan ortak bildirgede şöyle denildi: "Almanya ve Fransa, bağımsız bir Avrupa uydu keşif sistemi kurmak istemektedir. Almanya, bu sisteme her hava koşulunda çalışacak bir radar uydusu sağlayacak, Fransa ise optik uydu sistemi konusunda üzerine düşeni yapacaktır. Bu ikili inisiyatif, diğer Avrupalı ortaklarımıza da açık olan bir Avrupa keşif sisteminin temelidir."
Nakliye uçağı
Bu arada, Almanya'nın 75 adet airbus yapımı askeri nakliye uçağı satın alma kararı, ortak bir ordu politikasının bir diğer önemli unsuru olarak görülüyor. Daha önce İngiltere, Fransa ve İspanya da airbusı tercih ettiklerini ilan etmişlerdi.
Haziran sonunda AB Dönem Başkanlığı'nı alacak olan Fransa'nın Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, zirvede, iki ülkenin Avrupa entegrasyonuna bağlılığının her zamanki kadar güçlü olduğunu söyledi. Chirac, "Fransız-Alman motoru, formunda" diye konuştu.
Oy sorunu
İki liderin, Fransız-Alman ekseni olarak adlandırılan ilişkiler bütününde giderek artan sorunları çözmeye çalıştığı da belirtiliyor. Ama Almanya'nın son zamanlarda AB yönetim organları içinde yapmak istediği değişiklikler, bu zirveyi de gölgeledi. Almanya, AB Bakanlar Konseyi'ndeki oy gücünün daha da artırılmasını talep ediyordu. Halen Konsey'de Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya aynı oy gücüne sahip. Ancak Almanya, 82 milyon nüfuslu bir ülke olmasını gerekçe göstererek kendi oy hakkının daha güçlü olmasını talep ediyor. Almanya'yı bu devletlerle karşı karşıya getiren sorunun, aralık ayında AB Anlaşması'nda yapılacak değişikliklerle birlikte çözülebileceği bildiriliyor.
www.evrensel.net