Kamu emekçileri 'grev' dedi

Almanya çapında 850 bine yakın kamu emekçisinin katıldığı grev oylamasından süresiz grev kararı çıktı. Emekçilerin ezici bir çoğunluğu tüm sermaye propagandalarına rağmen grevden yana oy kullandılar.

Kamu emekçileri 'grev' dedi
Alman kamu işkolunda 3,2 milyon emekçiyi kapsayan TİS'lerin çıkmaza girmesiyle birlikte gündeme gelen grev oylaması sona erdi. ÖTV, DAG, GEW ve GdP sendikaları, 850 bin kamu emekçisini pazartesi günü itibaren grev oylamasına çağırmışlardı. Perşembe günü sona eren oylamaya katılımın yoğun olduğunu bildiren sendikalar, sonucun, işverenlerin getirdikleri uzlaşma önerisini gözden geçirmeye zorlayacağını söylediler.
Grev her an başlayabilir
Grev oylamasının ardından grev her an başlayabilir. Sendikanın tüzüğüne göre oylama sonrası en geç bir hafta sonraki ilk işgününden itibaren grev başlamalı. Ancak yönetim kurulu, grev taktiğini daha iyi belirlemek için bu süreyi birkaç gün daha sarkıtabilir. Ne var ki sendika yönetim kurulunun grev oylamasının sonuçlarının açıklanmasının ardından işverenlere "son şans" tanıma yetkisi de bulunuyor. ÖTV Başkanı Herbert Mai, perşembe akşamı grev sonuçlarını açıklarken bu olanağa dikkat çekerek, "İşverenler tatil günleri için de bir zirve görüşmesi önerdiler. Bu öneriyi kabul ettik" dedi. İşverenlerin imzalanabilecek bir öneri getirmelerini talep eden Mai, "Bu zirveden sonra TİS görüşmelerinin daha hızlı sonuca bağlanacağını düşünüyorum" dedi.
Böylece yüzbinlerce kamu emekçisinin grev kararını hiçe sayabileceğini açıktan ifade eden Mai'ın, fırsat bulduğunda kötü bir uzlaşmaya imza atacağı belli oldu.
Grev taktiği belirlendi
Sendika yönetimi, dün grev taktiğini de açıkladı. Söz konusu taktik geniş kitlesel grevler yerine "kamu işverenlerinin gelir kaynaklarını daraltan nokta grevleri" içeriyor. Özellikle kamu dairelerinin maliye bölümleri, park cezası kesen personelin ilk etapta greve çıkacağı bildirildi.
Bu taktiğin uzun süreli ve yığınsal grevlerden vazgeçildiği anlamına gelmediğini söyleyen sendikacılar, "Eğer kamu işverenleri kısa sürede taleplerimize olumlu yanıt vermezlerse grevi genişletmekten kaçınmayacağız" dediler.
www.evrensel.net