Hayvanlar, Melekler ve İnsanlar

İstanbul Film Festivali'nde beğeniyle izlenen, Di Jiacomo ilk sinema filmi olan "Hayvanlar, Melekler ve İnsanlar" bugün gösterimde.

Hayvanlar, Melekler ve İnsanlar
İstanbul Film Festivali'nde beğeniyle izlenen, Di Jiacomo ilk sinema filmi olan "Hayvanlar, Melekler ve İnsanlar" bugün gösterimde. Film 1933 yılında, tam anlamıyla eksantrik bir adamı filme çekmekte olan üç Fransız etnografı hakkında 12 dakikalık siyah-beyaz bir prologla açılıyor. Çektikleri kişi, Utah çölündeki iki hayalet kasabanın arasında uzayıp giden bir yoldaki gişenin tuba çalan bekçisidir. 50 yıl sonra New York'ta silahlı bir hırsız, tüm umutlarını yitirmiş taksi şöförü Henry Berst'ü soyarken, Henry adama tetiği çekmesini söyler. Henry'nin hırsız gittikten sonraki müşterileri, daha önce gördüğümüz, artık yaşlanmış olan üç Fransız'dır. Belirsiz bir yere doğru giderlerken, Henry'yi çok geç olmadan kendi mutluluğunu aramaya başlaması gerektiğine ikna ederler. Bu eski yolcuların birer birer ortadan yok olmasına karşın, Henry yolculuğuna devam ederek gözden uzak bir kırsal kasabaya varır. Ormanda güzel bir kız gördüğünde, kaderin onu bu yolculuğa çıkarmasının sebebini bulduğuna kanaat getirir. Çok geçmeden kızın adının Fatima olduğunu, annesiyle ve erkek kardeşi Sweet Potata'yla birlikte bir domuz çiftliğinde yaşadığını öğrenir. Henry tıpkı kendisi gibi yaşamın getirdiği düş kırıklıklarının acısını çeken bu kızdan öylesine büyülenmiştir ki, onu takip edebilmek için kızın sinir bozucu annesinin yanında çalışmaya başlar...
"Hayvanlar, Melekler ve İnsanlar", bir adamın üç "bilge kişi"yle karşılaşmasını ve bu kişilerin cesaretlendirmesi sonucu çıktığı duygusal yolculuğu anlatan ayrıksı bir romantik masal. Film etkileyici bir görsellik atmosferi ve evreni yaratıyor.
www.evrensel.net