08 Haziran 2000 01:00

Mogan sahibini arıyor

Ankara'ya 20 kilometre uzaklıkta Mogan Gölü... Doğayla başbaşa kalınacak güzel bir durgun su. Ancak, göle bırakılan atıklar ve kirli sulara, gelenlerin bıraktığı çöpler de eklenince giderek bataklığa dönüşüyor.

Paylaş
Mogan sahibini arıyor
Jülide Kalıç
Ankaralıların nefes alabilmek, doğayla başbaşa kalabilmek, dinlenip, piknik yapabilmek için seçtiği güzel bir doğa parçası Mogan Gölü, piknikçilerin yarattığı kirlilik, taş atölyelerden gelen atıklar ve kirli sular nedeniyle yok olma tehlikesi yaşıyor.
Ankara'ya 20 kilometre uzaklıkta, Gölbaşı ilçesi sınırları içinde yer alan Mogan Gölü can çekişiyor. Mogan'da duru bir su ile değil, çöplerle ve kıyıya vuran ölü balıklarla karşılaşıyorsunuz. Mogan, göl değil bir bataklık görünümünde. Özel çevre koruma bölgesi olarak ilan edilmesine rağmen, gölün kirliliğini engelleyici hiç bir çalışma ve çevre düzenlemesi yapılmıyor. Mogan, şehirden gelen atık sularla, çevresindeki taş atölyesinden gelen pisliklerle ve yağmur ve rüzgar erezyonu nedeniyle kirleniyor. Artan sıcaklarla ve çevre kirliliği nedeniyle bir sürü sivrisinek üremiş gölde.
Balıklar karaya vuruyor
Hafta sonu dinlencesi için Mogan'a gelenlerin de gereken titizliği göstermediği anlaşılıyor. Gölde ve çevresinde pet şişeler, kırık cam artıkları ve aklınıza gelebilecek her türlü pisliği görmek mümkün. Göl çevresinde dikkatinizi çeken bir diğer şey ise villalar. Fiyatı 300 milyardan başlayan villalar var göl çevresinde. "Göl manzaralı ev" diye bu villaları alanlar bataklık seyreyliyecekler bir süre sonra. Bir zamanlar balıkçılık yapılırmış Mogan'da, şimdi ise ölü balıklar vuruyor kıyıya. Yine de göle olta atmış insanlar bulabiliyorsunuz Mogan'da.
Göl hiç korunmuyor
Muammer Özata, yıllardır Gölbaşı'nda yaşıyor. Bağkur'dan emekli olmuş Muammer Özata, şimdi ise camcılık yapıyor Gölbaşı'nda. Arada bir de olta sallıyor Mogan'a. Gölde en çok bulunan balıkların turna, yayın ve sazan olduğunu bildiren Özata, Mogan'da artık balıkçılığın öldüğünü, zevk için bile avlayacak balık bulamadıklarını belirtiyor. Özata, Ankara'ya çok yakın olmasına rağmen bir doğa güzelliği olan Mogan ve çevresinin korunmadığına dikkat çekiyor. Mogan ve çevresine bir düzenleme yapılmasını isteyen Özata, gölün artık pislik ve sivrisinek istilasına uğradığına işaret ediyor.
'Çevre Günü' temizliği
Gölbaşı Belediyesi yönetimini, göle gereken itinayı göstermemekle eleştiren Özata, çevreye piknik yapmak için gelen insanların da gölü ve çevresini kirli bıraktığını, çöplerin de belediye tarafından toplanmadığını dile getiriyor. Göl çevresinde temizlik işçilerini görüyoruz. Özata da şaşırıyor çevreyi temizlemeye çalışan temizlik işçilerini görünce. "Çevre Günü" olduğunu söylüyoruz, Özata da "Onun için etrafı temizliyorlar. Bu titizliği her zaman gösterseler ya" diyerek tepkisini dile getiriyor yetkililere. Çevre Günü'nde bazı parti ve kitle örgütleri Mogan'daki kirliliğe dikkat çekmeye çalışırken Mogan gölü sahipsiz ve sahibini arıyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'Bizi dinlemeyen hükümeti yıkarız!'

SONRAKİ HABER

Uber'e erişimin engellenmesi davası 3 Temmuz'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa