Fotoğraf: Evrensel

'Bizi dinlemeyen hükümeti yıkarız!'

Enerji emekçileri, maaşlarının insanca yaşanacak düzeye çıkarılması, eşit işe eşit ücret, özlük haklarının iyileştirilmesi, zorunlu tasarruflarının nemalarıyla birlikte hemen ödenmesi, grevli toplusözleşmeli sendika hakkı talepleriyle ikinci kez işbıraktı.

'Bizi dinlemeyen hükümeti yıkarız!'
Enerji Yapı Yol-Sen üyesi kamu emekçileri, 31 Mayıs'ta yaptıkları işbırakma eyleminin ikincisini dün gerçekleştirdi. İşbırakan binlerce emekçi, "Emekçinin depremi hükümeti yıkacak" sloganıyla, taleplerine duyarsız kalan hükümetin daha fazla dayanamayacağı mesajını verdiler.
Enerji Yapı Yol-Sen Ankara 2 No'lu Şube üyesi enerji emekçileri Karayolları Genel Müdürlüğü, 1 No'lu Şube üyeleri de DSİ Genel Müdürlüğü önünde toplandılar. "7 Haziran'da üretimden gelen gücümüzü yeniden kullanıyoruz" kokartları takan emekçiler, "Birlikte karar alıp birlikte uygulayacağız. Bu işyerinde referandum var" pankartı önünde kurdukları sandıklarda bundan sonra hangi eylemleri yapacaklarını belirlemek üzere oy kullandılar.
Yine polis barikatı
DSİ önünde toplanan emekçiler, sendika pankartı arkasında Karayolları Genel Müdürlüğü'ne doğru hareket ederken, Karayolları önünde toplanan emekçiler de DSİ'den hareket edenlerle buluşmak üzere yürüyüşe geçti. İki grubun birleşeceği DSİ önünde polis, panzerlerle barikat kurdu. Görüşmelerin ardından iki grup birleşip, 8. Sokak 2. Cadde Gençlik Caddesi Tüneli'nden geçerek, Maltepe Camii ve Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinden Kızılay'a doğru yürüdüler.
"İşgalcilere karşı işyerlerimizi terk etmeyeceğiz", "Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz" yazılı şapkalar ve taleplerinin yazılı olduğu önlükler giyen emekçilere, Eskişehir Yolu üzerindeki Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden de kalabalık bir grup alkışlarla katıldı. TMMOB'nin da pankart açtığı eylem ve yürüyüş boyunca, hükümet, alkış ve sloganlarla protesto edildi. Demirtepe'ye gelince caddeye oturarak, tepkilerini gösteren emekçilere, yol boyunca izleyenler tarafından destek verildi.
Kapıları IMF'ye açık
Kızılay YKM önüne gelen emekçilere, BES Ankara 2 No'lu Şube de pankart açarak destek verdi. KESK'e bağlı sendikalar ile Yol-İş ve Tes-İş Ankara Şube yöneticilerinin de katıldığı eylemde konuşan Enerji Yapı Yol-Sen Genel Başkanı Cengiz Faydalı, Bayındırlık Bakanı'nın deprem bahanesiyle, Başbakan Yardımcısı'nın da bahanesiz olarak randevu taleplerini geri çevirdiğini bildirdi. Sözleri sık sık alkış, ıslık ve yuhlamalarla kesilen Faydalı, emekçilere kapalı olan Başbakanlık ve Bayındırlık Bakanlığı kapılarının Cottarelli'lere, mafyaya, karaparacılara açık olduğunu söyledi.
www.evrensel.net