Hükümet ve Ecevit hakkında gensoru

Fazilet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Esengün, yaptığı açıklamada, Başbakan Ecevit ve hükümet hakkında bugün TBMM Başkanlığı'na gensoru önergesi vereceklerini söyledi.

Hükümet ve Ecevit hakkında gensoru
Fazilet Partisi (FP) Genel Başkanı Yardımcısı Lütfü Esengün, partisinin Başkanlık Divanı toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Başkanlık Divanı'nda ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntının TBMM gündemine getirilmesinin kararlaştırıldığını belirterek, Başbakan Ecevit ve hükümet hakkında bugün TBMM Başkanlığı'na gensoru önergesi vereceklerini söyledi. Esengün, partisinin Başkanlık Divanı toplantısının ardından yaptığı açıklamada, hükümetle ilgili bugün gensoru vereceklerini açıkladı ve hükümetin görevde bulunduğu 1 yılda ekonomiyi yönetmek adına hiçbir özgün icraatı olmadığını ve ekonominin tamamen IMF'nin emir ve talimatıyla yönetildiğini vurguladı.Esengün, "IMF'nin temsilcisi Cottarelli de her gün Türkiye'de, bir gün Tarım Bakanı'nın, bir gün Maliye Bakanı'nın tepesinde icraatlarını sürdürüyor" dedi. IMF Türkiye Masası Şefi Cottarelli'nin amacının IMF'nin menfaatlerini en iyi şekilde temsil etmek olduğunu kaydeden Esengün, şunları söyledi: "Cottarelli'nin, çiftçinin, memurun, emeklinin derdinden ne haberi olur? Kimdir bu adam? Gazetelere 'Kaygılanacak bir şey yok' diyor. Haklıdır. Çünkü IMF adına işler iyi gidiyor. IMF, Türkiye halkının derdini ne bilir? Türkiye'de ekonomi bu durumdayken, halk perişan haldeyken bu sivil toplum örgütleri nerede? Nerede Türk-İş, Hak-İş, DİSK, KESK, Kamu-Sen, Emek Platformu? 'Muhalefet nerede?' diye bana da soracaksınız. Muhalefet burada. Ekonomide yaşanan bu sıkıntıları yarın (bugün) TBMM'ye taşıyor, Başbakan ve hükümet hakkında gensoru önergesi veriyoruz. Yaşanan bu sıkıntıların hesabını 65 milyonun gözü önünde soracağız. Ekonomiyi IMF'ye teslim edenler, bunun hesabını Meclis'te verecek."
'Bu hükümetin içine kurt düştü'
Esengün, koalisyon partilerinin, Meclis'i Haziran ayı sonunda tatile sokmayı hedeflediklerini ve bu süre içinde Türkiye'de asıl yapılması gereken Anayasa değişiklikleri ve bazı yasa tasarıları yerine boş gündem maddeleriyle vakit dolduracaklarını söyleyen, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Meclis, tatile girmesin. İstenirse Temmuz'da 10 ya da 15 gün bir tatil yapsın. Tam gün mesai yapalım. Ve özellikle Anayasa'nın 69, 87 ve 101'inci maddelerini bir an önce Genel Kurul'a getirelim. Bu meclis, imam hatipleri kapatmak için daha önce Temmuz'da mesai yapmıştı. Gelin bu Temmuz'da mesai yapalım. 312'inci maddeyi mutlaka değiştirelim. Türkiye, sadece düşüncesiniaçıkladığı için Başbakanını hapse koyan bir ülke konumuna düşmesin. Merak ediyorum, Sayın Başbakan Norveç'te Türkiye'deki insan hakları ihlalleri konusunda sorulara ne yanıt verdi? Herhalde, bunları anlatmaya cesareti olmamıştır ya da ezile büzüle anlatmıştır. Gelelim hükümetteki gelişmelere: Bu hükümetin içine kurt düşmüştür. Ortaklar birbirine artık kesinlikle güvenemez. Türkiye'de yeni hükümet arayışları başlamıştır. Bunun için Mesut Yılmaz'ın Genel Kurul'da aklanmasını tartışmaya gerek yok. Bu gelişmelerden sonra bu şartlarda Hükümet devam etmez. Devlet Bahçeli'nin dün Grup'ta söylediği sözler partisini bağlar. MHP milletvekilleri herhalde Genel Başkanlarının sözlerini ciddiye alacaklardır. Aksini yaparlarsa buna döneklik denir. Önümüzdeki günler bu Hükümetin daha da sarsılacağı günlerdir. Ülkemiz için hayırlı olsun."
Esengün, verilecek gensorunun "bakanlar mı yoksa hükümet hakkında mı" olacağının sorulması üzerine, "Hükümet ve Başbakan hakkında veriyoruz. Bu gensorular devam edecek. Meclis'in denetim hakkını kullandıracağız. Önümüzdeki hafta olmazsa ondan sonraki hafta Meclis'te gensoru görüşülecek. Aslında bu hükümetin her bakanı bu gensorunun muhatabı olur" dedi.
www.evrensel.net