06 Haziran 2000 01:00

Türk-İş ve Hak-İş'ten gaspa destek

Türk-İş, Hak-İş ve Kamu-Sen, DİSK ve KESK'i dışlayarak hazırladıkları raporla, hükümetin zorunlu tasarruf fonundaki birikimlerini gaspetme çabalarına destek veriyor.

Paylaş
Türk-İş ve Hak-İş'ten gaspa destek
Türk-İş, Hak-İş ve Kamu-Sen, emekçilerin Tasurrufu Teşvik Fonu'nda biriken 3.7 katrilyonun gaspedilmesine destek veriyor. Türk-İş, Hak-İş ve Türkiye Kamu-Sen'in oluşturduğu bir teknik komite tarafından hazırlanan raporda; fondaki birikimlerin hak sahiplerine taksitler halinde nakit ödenmesi veya özelleştirilen KİT'lerin hisse senetlerinin hak sahiplerine devlet tahvili olarak ödenmesi gibi seçeneklerin yer aldığı bildirildi.
Türk-İş, Hak-İş ve Kamu-Sen temsilcileri ile Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal'ın zorunlu tasarruf fonundaki birikimlerin ödenmesi konusunda, 13 veya 14 Haziran tarihlerinde bir araya gelmesi bekleniyor.
Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu'nun, AA'ya yaptığı açıklamada, zorunlu tasarruf fonunda biriken paraların hak sahiplerine ödenmesi amacıyla Türk-İş ve Türkiye Kamu-Sen ile ortak bir çalışma yürüttüklerini belirterek, bu çalışmalar sonucunda oluşacak raporu hükümete sunacaklarını kaydetti. Uslu, İşsizlik Sigortası'nın 1 Haziran'dan itibaren yürürlüğe girmesi ile birlikte zorunlu tasarruf kesintilerinin sona erdiğini anımsatarak, hükümetin kendileriyle yapacağı ortak çalışma sonucunda fonda biriken paraları hak sahiplerine ödemesi gerektiğini söyledi. Fondaki paraların ödenmesine ilişkin yürüttükleri çalışmaları bir rapor haline getirip hükümete sunacaklarını anlatan Uslu, yapılan tüm girişimlere karşın fondaki paraların hak sahiplerine ödenmemesi durumunda tüm çalışanların katılımı ile geniş çaplı eylemlerin gündeme geleceğini sözlerine ekledi.
1988 yılından itibaren çalışanların ücretlerinden 'zorunlu' olarak yapılan kesintilerle oluşturulan Tasarrufu Teşvik Fonu'nda şu ana kadar 3.7 katrilyon lira birikmiş durumda. Yıllardır emekçilerin birikimleri çok düşük oranlarda nemalandıran hükümet, şimdi de ödememenin yöntemlerini araştırıyor.
1 Haziran'da yürürlüğe giren İşsizlik Sigortası Yasası uyarınca, zorunlu tasarruf kesintilerine de son verildi. Ancak fonda biriken paraların ne şekilde ödeneceğine ilişkin bir açıklama yapılmadı. Yapılan en net açıklama; paranın bir seferde ödenemeyeceği bunun 'ekonominin dengelerini bozacağı' yönünde oldu.
Bunun üzerine tepki gösteren işçi ve memur konfederasyonları, hükümetin kesintileri nemalarıyla birlikte hak sahiplerine bir seferde ve nakit olarak ödemesini talep ettiler. Bu konfederasyonlar arasında Türk-İş, Hak-İş ve Türkiye Kamu-Sen'de vardı. Emek Platformu içinde de yer alan bu örgütler, bir çok ilde öncelikle zorunlu tasarrufların istedikleri şekilde ödenmesi talebiyle mitingler düzenleyeceklerini açıklamışlardı.
Ancak DİSK ve KESK'i dışlayan Türk-İş, Hak-İş ve Kamu-Sen, birikimlerin ödenmesi sorununun 'fazla gürültü koparılmadan çözülmesi' yönünde hükümete yardımcı olmaya karar verdiler. Bu doğrultuda teknik bir komite oluşturan Türk-İş, Hak-İş ve Kamu-Sen'in hazırladığı raporda, fondaki birikimlerin hak sahiplerine taksitler halinde nakit ödenmesi veya özelleştirilen KİT'lerin hisse senetlerinin hak sahiplerine devlet tahvili olarak ödenmesi gibi seçeneklerin yer aldığı bildirildi. Hak-İş ve Türk-İş bir yandan özelleştirmeye karşı olduklarını söylerken, diğer yandan, hükümetin emekçileri bu kez 'zorla' özelleştirmeye ortak etme planlarına da çanak tutmuş oluyorlar.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

MIT, CIA'nın taşeronu mu?

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa