IMF'nin çemberi kırıldı

SASA'da, Petrol-İş Sendikası ile Sabancı arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinin patronlar cephesinde yarattığı tartışma büyürken, Petrol-İş Şube Başkanı KabacaIMF'nin dayattığı çemberi kırdıklarını ifade etti.

IMF'nin çemberi kırıldı
Halil İmrek
Büyük patronlar, SASA grevi sonunda Petrol-İş Sendikası ile imzaladığı toplu iş sözleşmesinde IMF'nin belirlediği ücret artışının dışına çıkmak zorunda kalan Sakıp Sabancı'yı eleştirirlerken; sendika yöneticileri, IMF ve hükümetin çemberini kırdıklarını vurguluyorlar. SASA'da yaşanan greve çok destek geldiğini ancak bunun sembolik olduğunu ifade eden sendika yöneticileri, emekçilerin birliğini sağlayan ortak eylem geliştiren destekler yaşanmazsa bundan sonraki grevlerde başarısı şansının az olacağına dikkat çekiyorlar.
SASA'da 12 gün süren grevi gazetemize değerlendiren Petrol-İş Adana Şube Başkanı Ahmet Kabaca, imzaladıkları toplu iş sözleşmesinde yüzde yüz gibi bir kazanım elde etmediklerini ifade ederek şunları söylüyor; "Ancak işverenlerin ve hükümetin dayattığı yüzde 25 enflasyon programı, toplusözleşmelerin askıya alınması hesapları ve ertelenen grevler göz önüne alındığında iyi bir sözleşme yaptığımızı söyleyebiliriz"
Örnek olacak
SASA'daki grevin çok önemli olduğunu belirten Kabaca, özellikle yüzde 67 gibi ortalama bir ücret artışının önümüzdeki sözleşmelere örnek teşkil edebileceğini ifade etti. İmzaladıkları toplusözleşme ile işverenler arasında kapışmaların yaşandığını anlatan Kabaca, birçok işverenin Sabancı'ya sitem ettiğini belirtti. SASA işçisine dayatılmak istenen çemberi kırdıklarını söyleyen Kabaca, toplusözleşme görüşmeleri sürecinde hükümet ve işverenlerin nasıl uyum içinde çalıştıklarına da şahit olduklarını dile getirdi.
Taşeron işçileri için mücadele
Şube olarak direk üretimin içinde olan ve sendikalı işçilerle aynı işi yapan 600 taşeron işçi için de mücadele ettiklerini belirten Kabaca, işverenin taşeron işçileri farklı işlerde çalışıyorlarmış gibi gösterdiğine dikkat çekti. Verilen mücadele sonucu 137 taşeron işçinin sendikalı ve kadrolu olmasına karar verildiğini dile getiren Kabaca, taşeron işçilerin sendikalı olmasının bundan sonrası için önemli olduğunu söyledi.
SASA'da önümüzdeki dönemde işverenin işten atma ve taşeronlaştırma gibi çabalarının süreceğini sezdiklerini anlatan Kabaca, buna karşı gereken tüm girişimlerde bulunacaklarını vurguladı.
Sözleşme taslağına koydukları taşeronlaştırmayı caydırıcı maddenin geçmediğini ve bunun eski haliyle kaldığını aktaran Kabaca, bundan sonra taşeron işçileri sendikalı yapma çalışmalarının devam edeceğini belirtti.
www.evrensel.net