03 Haziran 2000 21:00

Kamu emekçilerinden

   Bingöl Valiliği'ne protesto

Paylaş
Kamu emekçilerinden Bingöl Valiliği'ne protesto
Bingöl Valiliği'nin özellikle de Vali Yardımcısı Yalçın Sezgin'in, kamu emekçilerine yönelik keyfi ceza, soruşturma, gözaltı gibi baskılarda bulunduğu bildirildi. Haber-Sen İstanbul Anadolu Yakası Şubesi ve İzmir Şubesi tarafından yapılan açıklamalarda, "İnsan hak ve özgürlüklerinin korunması ve demokratik bir ülkeye sahip olma yönünde başlatılan kamu sendikacılığı girişim ve etkinliklerinin Bingöl Valiliği tarafından engellenmesine karşılık olarak 48 ilden Bingöl Valiliği'ne tepki faksı gönderilmesi tertiplenmiştir" denildi.
Açıklamada, kamuoyunun duyarlı olmaya çağırıldığı Bingöl'deki söz konusu baskılar ise şöyle sıralandı:
- SES'in iki yöneticisi ve altı üyesi uyduruk gerekçelerle gözaltına alınmış, bunlardan SES Şube Sekreteri Erkan Bakır ve SES eski Şube Sekreteri Rukoş Odabaş 3 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilmiş, Erkan Bakır Kiği Sağlık Ocağı'na, Rukoş Odabaş ise Genç İlçesi Doğanevler Sağlıkevine, Buket Batka da Karlıova Devlet Hastanesi'ne sürgün edilmişlerdir.
- Gözaltına alınan bütün üye ve yöneticiler idari soruşturmaya tabi tutularak çeşitli cezalara çarptırılmışlardır.
- 19 Şubat 2000 tarihinde yapılan basın açıklamasına katıldıkları gerekçesiyle SES Şube Başkanı Orhan Atabey, Eğitim-Sen Şube Başkanı Şevket Turan, Eğitim-Sen Şube Sekreteri Abdullah Ergünşah hakkında idari soruşturma başlatılmıştır. Soruşturmalar devam etmektedir.
- KESK Bingöl Şubeler Platformu'nun 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği çerçevesinde düzenlediği, "Kadın ve Demokrasi" konulu panelde yaptığı konuşmadan dolayı SES Şube Başkanı Orhan Atabey gözaltına alınmıştır.
- 1998'de 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü etkinliğine katılmak için Diyarbakır'a giderken güvenlik güçleri tarafından geri çevrilen SES Şube yöneticileri ve üyeleri hakkında idari soruşturma açılmış soruşturma sonucunda İl İdare Kurulu "menni muhakkema" kararı almış ve söz konusu yönetici ve üyeleri 1/8 maaş kesintisi ile cezalandırmıştır. Ancak, 06. 03. 2000 tarihinde savcılık tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününe katılmak için Diyarbakır'a gittikleri gerekçesiyle haklarında dava açıldığı bildirilmiş ve davaları devam etmektedir.
- Sürgüne tabi tutulan SES Şube Sekreteri Erkan Bakır ve Tarım-Sen Şube Sekreteri Cihan Güreş Vali Yardımcısı Yalçın Sezgin'in saldırısına maruz kalmış ve adı geçen yöneticiler Vali Yardımcısı Yalçın Sezgin hakkında suç duyurusunda bulunmuşlardır. Dava devam etmektedir.
- SES Şube Örgütlenme Sekreteri Belkıs Yurtsever vali yardımcısının keyfi tutumuyla hiçbir gerekçe gösterilmeden Genç ilçesi Selvi Sağlık Ocağına sürgün edilmiştir.
- SES Şube Örgütlenme Sekreterine yönelik bu keyfi sürgünün geri alınması için vali ile görüşmeler yapılmıştır.
- Solhan ilçesinde SES'in sendikal çalışmalarını yürüten Nihat Butakın ile eşi Nuriye Butakın, Yedisu ilçesine sürgün edilmişlerdir.
- Haber-Sen'in çalışmalarını yürüten Kubilay Kutlu temsilcilik etki belgesini alır almaz Yayladere ilçesine sürgün edilmiştir.
- Kiği Sağlık Ocağına sürgün edilen Erkan Bakır'ın hiçbir şekilde ilçe dışına çıkmaması talimatı vali yardımcısı tarafından verilmiştir.
ÖNCEKİ HABER

TMY ağırlaştırılıyor

SONRAKİ HABER

Bursa'da mahallelinin arsenikli su tepkisi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa