Ataması yapılmayan öğretmenler eylem yaptı

Ataması yapılmayan öğretmenler eylem yaptı

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu İzmir'de eylem düzenleyerek sorunlarına dikkat çekti. Konak'taki eski Sümerbank önünde bir araya gelen öğretmen adayları, Ağustos 2011'de 55 bin alım yapacağı sözü veren ancak kontenjan sayısının 11 bin 544 ile sınırlı tutan Milli Eğitim Bakanlığı'nı protesto etti.P

Platform adına basına açıklama yapan Pınar Ulaş, “Bakanlığın kendi resmi rakamlarına göre 118 bin öğretmen açığı bulunmaktadır. Yine bakanlık açıklamasına göre 82 bin ücretli öğretmenle birlikte mevcut açık sayısı 200 bini bulmaktadır. Yıllardır çoğaltılan fen ve edebiyat fakülteriyle öğretmen sayısı hızla arttırılmış, sayıları 300 bini bulan işsiz öğretmenlerle dershanelere ucuz işgücü sağlanmıştır. Bugün birçok arkadaşımız, dershanelerde çok kötü şartlarla çalıştırılmaktadır” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, ‘ücretli öğretmenlik’ adı altında mevsimlik öğretmen çalıştırdığını söyleyen Ulaş, bu kişilerin her türlü sosyal haktan mahrum, 400 ile 700 lira arasında ücretlerle çalıştırıldığını belirtti. Vatandaşlardan toplanan vergilerle okuyan öğretmenlerin, topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmek üzere öğrencilerine kavuşturulması gerektiğini söyleyen öğretmen adayları, kadrolu öğretmenlik harici istihdam politikalarının terk edilmesini istedi. Eyleme annesiyle birlikte katılan küçük bir çocuğun taşıdığı, "Bekle anne birlikte atanırız" yazılı pankart dikkat çekti. Öğretmen adayları, hükümet ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer aleyhine sloganlar attıktan sonra dağıldı. (İZMİR)

www.evrensel.net