02 Haziran 2000 21:00

ÖSS'de geri sayım başladı

ÖSYM Başkanı Dr. Toker, soru kitapçıklarının basımı ve paketleme işlemlerine başlandığını bildirdi.

Paylaş
ÖSS'de geri sayım başladı
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Dr. Fethi Toker, soru kitapçıklarının basımı ve paketleme işlemlerinin başladığını bildirdi.
Toker, yaptığı açıklamada, soru kitapçıklarının basımı ve paketlenmesi işlemleri için kitapçıkların basıldığı matbaada "kapalı döneme" girildiğini belirtti. Basım işlemlerinin önceki gün başladığını bildiren Dr. Toker, soruların çalınması veya bilgi sızması olasılığı nedeniyle matbaada çalışan görevlilerin sınavın yapılacağı 18 Haziran Pazar günü saat 11.30'a kadar dışarı çıkamayacaklarını bildirdi. Sınav sorularının geçen yıllardakine benzer olacağını ifade eden Dr. Toker, "Soru sayısı da yaklaşık geçen yılki gibi olacak" dedi.
Sınava giriş kimliği
Adayların sınava girebilmeleri için mutlaka sınav kimliklerini yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Söz konusu kimliği bulunmayan adaylar, sınava alınmayacak. 5 Haziran Pazartesi gününe kadar sınava giriş ve kimlik belgesi eline geçmeyen adaylar, ÖSYM'ye dilekçeyle başvuracaklar. Sınava giriş ve kimlik belgesi 12 Haziran Pazartesi gününe kadar halen ellerine geçmeyen adaylar, ÖSYM'ye şahsen başvuracaklar.
Sınav iki hafta sonra
Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS), 18 Haziran Pazar günü, 81 il merkezi, bazı ilçe merkezleri ve KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da yapılacak. Sınavda, 1 milyon 414 bin 872 aday ter dökecek. Adaylar sınava gelirken, sınava giriş ve kimlik belgesi ile fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesini yanlarında bulunduracaklar. Adayın, nüfus cüzdanında fotoğrafı yoksa değiştirmesi gerekiyor. Adaylar bunların yanı sıra, en az 2 adet koyu siyah yumuşak uçlu kurşun kalem, leke bırakmayan silgi ve kalemtıraş da getirecekler. Sınav saat 09.30'da başlayacak ve 3 saat sürecek. Sınavda, adaylara çoktan seçmeli test soruları yöneltilecek. Sınav kurallarına uymayan ve kopya çeken adayların sınavları iptal edilecek.
Yabancı dil sınavı
Üniversitelerin yabancı dil ile ilgili bölümlerinde okumak isteyen adaylar, ÖSS'ye girdikten sonra 25 Haziran Pazar günü yapılacak Yabancı Dil Sınavı (YDS)'na girecekler. YDS, devlet üniversitelerinin rektörlüklerinin bulunduğu 40 merkez ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da gerçekleştirilecek. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Parris denetimlerini sürdürüyor
ABD Büyükelçisi Mark Parris, bir sömürge valisi edasıyla Güneydoğu'da gerçekleştirdiği gezi kapsamında dün de Batman Belediye Başkanlığı'nı ziyaretinden sonra Emniyet Müdürü Muzaffer Erkan ile görüştü.
Parris'e burada, Emniyet Müdürü Erkan tarafından, PKK ve Hizbullah'la ilgili bir brifing verildi. Daha sonra Batman Barosu'nca Esentepe Belediye Konukevi'nde verilen öğle yemeğine katılan Büyükelçi Parris, burada yaptığı konuşmada, bölgeye geldiği günden bu yana hem gerçek hem de mecazi anlamda çok yol kat ettiğini söyledi. Parris, Van, Hakkâri, Bitlis ve Şırnak illerine yaptığı ziyaretler sırasında valiler, belediye başkanları, işadamları, profesörler, öğrenciler, askerler ve göç etmiş kişilerle bir araya gelme imkânı bulduğunu belirtti. "Türk hükümetinin ilgili unsurlarının, düzelen güvenlik koşullarının bu bölge bakımından ne anlama geldiğini ve buranın yönetim biçimini düşünmeye başladıklarına dair emarelerin, kendisini yüreklendirdiğini" de söyleyen Büyükelçi Parris, konuşmasının devamında da Clinton'dan övgüyle söz ederek şöyle dedi: "Başkan Clinton'ın geçen kasım ayında TBMM'de yaptığı tarihi konuşmada ifade ettiği gibi, umutla birlikte Güneydoğu'da yaşayan vatandaşlara doğuştan kazanılan en temel hak olan normal bir yaşam sürme hakkını yeniden talep edebilme imkânı verecek koşulların, tekrar oluşabilmesi fırsatı doğacaktır." Parris, ziyareti sırasında, Güneydoğu'da güvenlik durumunun, çok kısa süre içinde önemli ölçüde değiştiğini gözlemlediğini belirterek, "Uzun yıllardır ilk kez bölgenin kâbusu olan terörün bitme noktasına yaklaştığını umut edebilmek mümkün hale geldi" dedi. Büyükelçi Parris, OHAL rejiminin gözden geçirilmesinin, 57. hükümetin geçtiğimiz yıl attığı önemli adımlardan biri olduğunu da belirtti.
ÖNCEKİ HABER

Sinopluların ekmeğine zehir karıştı

SONRAKİ HABER

TBMM’den patrona kıyak, çiftçiye yüksek faizli borç yapılandırma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa