20 Ağustos 2011 07:05

'Cem evleri yasal statüye kavuşturulsun'

Kocaeli Darıca Nenehatun Mahallesi’nde bulunan Anadolu Kültür ve Görgü Derneği bahçesine yapılacak olan yeni cem evinin temeli önceki gün gerçekleştirilen bir törenle atıldı.Temel atma törenine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Darıca Belediye Ba

'Cem evleri yasal statüye kavuşturulsun'

Paylaş
Muhammet Uludağ / Tanfer Yeşiltepe

Temel atma törenine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Darıca İlçe Emniyet Müdürü Süleyman Kaçmaz, Darıca İlçe Müftüsü Remzi Pehlivan, AKP Darıca İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık, CHP Darıca İlçe Başkanı Baykal Kaya, Darıca Cem Evi Başkanı Ali Ateş Osanmaz, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı İsmail Saçlı, Darıca Cem Evi Dedesi Mesut Yıldırım ve çok sayıda vatandaş katıldı.

DESTEKLER İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ

Programda ilk olarak açılış konuşmasını yapan Darıca Cem Evi Dernek Başkanı Ali Ateş Osanmaz projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek “Yapacağımız bu cem evi dört aşamadan oluşacak. Cem evi için sizlerin yardım ve desteklerini bekliyoruz. Temel atma törenimize hoş geldiniz” dedi.

BİRBİRİMİZLE SAYGI İÇİNDE YAŞAMLIYIZ

Darıca Cem Evi Dernek Başkanının ardından konuşan Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı İsmail Saçlı cem evlerinin devlet tarafından ibadethane yerleri olarak tanınması gerektiğini söylerek, “Bizler, bize bir adım gelene biz on adım gideriz. Bugün burada temel atma töreni için emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Ancak bazı Belediye Başkanlarının cem evlerini kapattığını görüyoruz. Bu tür durumlar bizleri üzüyor. Aleviler bu ülkede vergi verip, askerlik yapıyor. Biz ayrıcalık istemiyoruz. Biz cem evlerinin yasal statüye kavuşturulmasını istiyoruz “diye konuştu.

‘BİZLER BİRLİK İÇİNDE YAŞAMAK İSTİYORUZ’

Cem  Vakfı İslam Din Hizmetleri Başkanı Ali Yüce yaptığı konuşmada devletin sadece belirli mezheplere değil tüm inançlara eşit biçimde yaklaşması gerektiğini belirterek „Camiler cem evlerine, cem evleri camilere alternatif olamaz. Cem evlerini verdiği mesaj birik ve bütünlük içeriyor. Devletimizin cem evlerinin yasal haklarının tanınması gerektiği düşünüyorum. Bizler birlik içinde kardeşçe yaşamak istiyoruz” dedi.

YETKİLİLERDEN DESTEK BEKLİYORUZ

Yapılan temel atma töreninde görüşlerini aldığımız Anadolu Kültür ve Görgü Derneği Başkanı Ali Usanmaz; Aleviler olarak bu ülkede inançlarını rahat bir şekilde yaşamak istediklerini, ve taleplerinin çok uzak şeyler olmadığını belirterek istediklerinin cem evlerini yasal statüye kavuşturulması ve alevi inancının yaşanmasının önündeki engellerin kaldırılması olduğunu dile getirdi. Temeli atılan cem evine yerel yönetimlerin şu ana kadar destek vermediğinin altını çizen Usanmaz yetkililerden destek beklediklerini aktardı.

Alevi bir genç olarak diğer inançlardan gençlerin yaşadığı gibi kendilerinin de inançlarını istedikleri gibi yaşamak istediklerini belirten Gençlik Komisyonu Üyesi Erhan Genç kendisinin bir işçi olduğunu ve ramazanda oruç tutanlara göre iş saatlerinin belirlendiğini ancak kendisinin cem törenlerine katılmak istediğinde işverenin kendisini azarladığını aktardı. Alevi çalıştayları ile hükümetin hızır paşa sofraları kurduğunu vurgulayan Genç, yapılan açıklamaların asla sonuç almadığını aktardı.

Gençlik Komisyonu üyesi Buket Vural ise öğrenci olarak kendilerinin zorunlu din derslerinin kaldırılması gerektiğini belirtti. Vural üniversitede okuduğunu ve cemaat yurtlarının çok hızla arttığına dikkat çekerek, kendisinin ve kendisi ile aynı inançtan olanların barınma konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığını ve bir çok Alevi gencinin cemaat yurtlarında kalmak zorunda olduklarını dile getirdi. Vural yaşanan bütün bu olumsuzlukların, alevi inancı önündeki engellerin kaldırılmasıyla düzeleceğini aktardı. (Darıca/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kadın örgütleri Milli Eğitim Bakanlığı’ndan cevap bekliyor

SONRAKİ HABER

Venezuela’da muhalif lider kendini başkan ilan etti, Trump destekledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa