31 Mayıs 2000 01:00

Tiyatrocuya tercih dayatması

Kültür Bakanı İstemihan Talay, Devlet Tiyatroları'nda kardolu olup başka alanlarda da çalışanların tercihlerini yapmalarını istedi.

Paylaş
Tiyatrocuya tercih dayatması
Son dönemde yaşanan skandallarıyla gündeme gelen Devlet Tiyatroları'ndaki oyunculara 'tercih' zorlaması geliyor. AA muhabirinin Kültür Bakanı İstemihan Talay'dan aldığı bilgiye göre, Devlet Tiyatroları'nda kadrolu olarak çalışan oyuncuların başka yerlerde çalışmaları yasaklanıyor. Talay, yaptığı açıklamada, dışarıda çalışmak isteyenlerin mevcut kadroları boşaltmalarının iyi olacağını belirterek, "Kendileri daha özgür, devlet memuriyetinin sıkıcı kurallarının da içinde olmadan sanatlarını yürütme imkânı bulurlar" diye konuştu.
'İstemeyen gitsin'
Geçtiğimiz aylarda sahnelenen 'Patron' isimli oyunun galasında Devlet Tiyatroları'na tepkisini dile getiren Ali Sürmeli'ye "İstiyorsa özel tiyatrolara gitsin" sözleriyle 'yol veren' Talay'ın uygulanacağını söylediği bu yeni kurallarla oyuncular tercih yapmak zorunda bırakılıyor. Talay'ın "Biz kimsenin önünü tıkamıyoruz, herkesi özgür tercihiyle baş başa bırakmak istiyoruz. Bu devlet tiyatrosu sanatçılarının önünü tıkama değil, tersine gençlerin önünü açma çabası" sözleri ise bu durumu özetliyor.
Kültür Bakanı İstemihan Talay, açıklamasında, Devlet Tiyatroları'nın yeni bir yapılanma aşamasında olduğunu, kurumda verimliliği artırmak ve herkesin öncelikle birincil işlevini ve sorumluluğunu yerine getirmesini beklemenin normal ve gerekli olduğunu söyledi.
Devlet Tiyatroları sanatçılarının izin alarak dışarıda işler yaptıklarını hatırlatan Talay, ancak son zamanlarda "hiç izin alma ihtiyacı içinde olmadan dizi filmlerde oynamaktan sunuculuğa kadar yönelen ve kendi asli görevlerini de çok ön planda tutmayan bir çalışma düzeninin" ortaya çıktığını tespit ettiklerini bildirdi.
Devlet Tiyatroları'nın özlük hakları, özerklik, repertuvar gibi birçok sorunu olmasına rağmen, yalnızca oyuncularla ilgili düzenlemelere giden Kültür Bakanı Talay, kadrolardaki bu doluluk nedeniyle genç tiyatrocuların tiyatrolara alınmadığını söyledi.
Tehdit etti
Talay, bu kararlara uymayanları da yine Devlet Tiyatrosu'nun yasalarıyla tehdit ederek, "Devlet Tiyatroları Kanunu'nun son derece de katı kuralları var. Ve bu kuralların uygulanmasını gözetmek de Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nün görevi olacaktır" dedi.
Bu kararla ilgili olarak "çok değerli ya da birikimli bazı sanatçıların özel alanda çalışmaları engellenmek isteniyor gibi bir varsayımı doğru bulmadığını vurgulayarak" şöyle devam etti:
"Bir taraftan devlet kadrolarını işgal edip bunun sonucunda da o kadrolara genç elemanların girmesi imkânı ortadan kaldırılırken, özel kesimde, tiyatrolarda, radyolarda çıkan iş olanakları da kamu görevlisi tiyatro sanatçıları tarafından doldurulursa bu hem haksızlıktır, hem haksız rekabettir.
Biz kimsenin önünü tıkamıyoruz, herkesi özgür tercihiyle baş başa bırakmak istiyoruz. Bu Devlet Tiyatrosu sanatçılarının önünü tıkama değil, tersine gençlerin önünü açma çabası."
Talay, eleştirdiği işleyişin genç tiyatrocuların iş imkânlarını ellerinden aldığını iddia ederek, "Yeni yetişen sanatçılar bir taraftan kamuya giremiyorlar, çünkü kadrolar dolu. Diğer taraftan da yine bu sanatçılar tarafından doldurulduğu için özel kesimde ortaya çıkan iş fırsatlarından da yararlanamıyorlar. Zaten imkânlar çok sınırlı olduğu için böyle bir tekelcilik ortaya çıkıyor. Biz bu haksız rekabeti ortadan kaldırmak istiyoruz" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Milli Eğitim sadece özel liseyi onardı

SONRAKİ HABER

DİSK, 1 Mayıs öncesi bildiri dağıtımlarına devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa