Faili meçhullerin yakınları

   'Umut'tan umutlu değil

Faili meçhullerin yakınları
   'Umut'tan umutlu değil
Faili Meçhul Cinayetlerde Yakınlarını Kaybeden Aileler, faili meçhul cinayetlerin failleri bulunması için sürdürülen ve "Umut Operasyonu" adı verilen operasyonlarla sadece Uğur Mumcu'nun, Ahmet Taner Kışlalı gibi birkaç kişinin değil, failleri meçhul kalan 17 bin kayıbın faillerinin de bulunmasını istediler. Yakınları faili meçhul olan aileler, Umut Operasyonu ile birlikte gündeme getirilen faili meçhul cinayetlerle ilgili olarak, kendi yakınlarının faillerinin de açıklanması talebiyle dün İHD İstanbul Şubesi'nde basın açıklaması yaptı. Basın metnini okuyan kayıp Savaş Buldan'ın eşi Pervin Buldan, Türkiye'de faili meçhul cinayetlerin binleri bulduğunu, bu cinayetlerin faillerinin bulunmamasının devleti zan altında bıraktığını belirtti.
Kayıp 371 tane dosya Tantan'a verilecek
Ellerinde 371 tane kayıp dosyası olduğunu ifade eden Buldan, bu dosyaların bilgi ve kanıtlarını İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'a sunmak için görüşme talebinde bulunacaklarını kaydetti. Buldan, hükümetten ve İçişleri Bakanı'ndan, failleri şimdiye kadar aranmamış, bulunmamış bu cinayetleri işleyenlerin, kim olursa olsun, ucu nereye varırsa varsın, hiçbir ayrıcalık tanımadan çıkarılmasını ve yargılanmasını istedi. 'Umut Operasyonu' adı verilen operasyonların amacına ulaşmak için sadece bazı cinayetlerin değil, tüm cinayetlerin faillerinin bulunması gerektiğini vurgulayan Buldan, faillerin bulunmasının, Türkiye'de huzurun ve barışın sağlanmasına katkı sağlayacağını kaydetti.
Özden: 'Operasyonlar inandırıcı değil'
Öldürülen Özgür Gündem Gazetesi çalışanı Ferhat Tepe'nin annesi yaptığı konuşmada, sürdürülen umut operasyonlarından umutlarının olmadığını belirterek, "Devlet devamlı katillerin Hizbullah üyesi olduğunu söylüyor. Cinayetlerin failleri Hizbullah'sa bunu devletle birlikte yapmıştır" dedi. "Faili meçhul"e kurban giden Albay Rıdvan Özden'in eşi yazar Tomris Özden ise, devletin "Türkiye'yi temizleyeceğiz" diye sürdürdüğü "Umut Operasyonu"nun inandırıcı olmadığını, gerçek katillerin yakalandığı operasyonlara inanacaklarını söyledi.
Türkiye'de sadece Uğur Mumcu'nun, Ahmet Taner Kışlalı'nın öldürülmediğine değinen Özden de, öldürülen 17 bin tane kayıbın faillerinin bulunmasını istedi. Özden, basın mensuplarına "yanlı davranmayın, devletin yanlısı medya olmasın" çağrısı yaptı.
Kayıp Hasan Ocak'ın Ağabeyi Ali Ocak, Cumhurbaşkanı Sezer'in söylediklerinin arkasında durması gerektiğini açıklayarak, kamuoyunun bu konunun takipçisi olması gerektiğine dikkat çekti.
www.evrensel.net