Norm kadro herkesi vuracak

Eğitim sisteminin eksiklerinin kapatılması adına uygulamaya konulan Norm Kadro Yönetmeliği, öğretmenlerin sürekli eylemleriyle protesto ediliyor.

Norm kadro herkesi vuracak
Eğitim emekçilerinin norm kadro uygulamasına karşı eylemleri devam ediyor. Eğitim emekçileri yaptıkları açıklamalarda, öğretmen açığını kapatmak adına öğretmenlerin il il dolaştırılmasını öngören bu uygulamadan, öğrencilerin ve velilerin de olumsuz etkileneceğini belirttiler. Eğitim-Sen üyesi eğitimciler, uygulamanın öğretmenler arasında ayrım yaratacağını ve eğitimde rehberliği gözardı ettiğini vurguladılar.
Dün, Kurtdereli Vergi Dairesi önünde bir araya gelen Balıkesir Eğitim-Sen üyeleri, yaptıkları basın açıklamasının ardından norm kadroya karşı topladıkları 4000 imzayı Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderdiler. Eylemde basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Şube Başkanı Bedri Arık, "Norm kadro ilköğretimin bütünlüğünü bozarak birinci kademeye rehber öğretmen vermemiştir. Sınıflardaki öğrenci sayısının 30'dan fazla olarak belirlenmesi önemli ve ileri düzeyde bir hedeftir. Ne var ki bunu gerçekleştirecek planlı ve bilinçli bir öğretmen yetiştirme politikası da, derslik ihtiyacını giderme politikası da yoktur. Ana okullarında 10 saat çalışma getirilmektedir. Bu, iş yasalarına aykırıdır. Öğretmenler arasında ayrım yapılmaktadır. Teknik öğretmenlerle, diğer branş öğretmenleri arasında, aşırı ders yükü farkı oluşturmaktadır. Bu fark tam iki kattır. Teknik öğretmenleri 40 saat derse girmeye zorlamak adaletsizliktir" diye konuştu. Polisin yoğun yığınak yaptığı eylem daha sonra sona erdi.
Çorum'da gözaltı
Eğitim-Sen Çorum Şubesi üyelerinin düzenlediği eylemde ise polis saldırısı yaşandı. Yakalarında, "Norm kadro uygulamasına hayır" yazılı kokartlarla yürüyüşe geçen Eğitim-Sen üyeleri, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün önüne geldiğinde polis barikatıyla karşılaştı. Eğitim emekçileri, bunun üzerine eylemlerine oturarak devam ettiler.
Eğitimcilerin oturma eylemi yapmasına tahammül edemeyen polis, oturma eylemi yapan eğitimcilerden 10'unu gözaltına alındı. Eğitim-Sen, norm kadro uygulamasının haksızlıklara neden olacağını ve bunu protesto etmek için yasal haklarını kullandıklarını belirterek gözaltıları protesto etti.
Norm kadro uygulaması Antalya'da da protesto edildi. Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan Eğitim-Sen üyelerinin eyleminde basın açıklamasını yapan Antalya Şube Başkanı Kadir Zeybek, 10 Ağustos 1999'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Norm Kadro Yönetmeliği'nin hazırlık aşamasından itibaren öğretmenleri rahatsız ettiğini belirtti. Zeybek, yönetmeliğin oluşum aşamasından, uygulama aşamasına kadar katılımcılığa açık olmadığını kaydederek, Norm Kadro Yönetmeliği'nin antidemokratik olduğunu vurguladı.
Adana'da da protesto
Dün Adana Eğitim-Sen üyeleri de norm kadro uygulamasını protesto etmek amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yaptı.
Basın metnini okuyan Eğitim-Sen Şube Başkanı Kamuran Karaca bu uygulamayla öğretmenler üzerinde yeni bir baskı oluşturulmaya çalışıldığını belirtti. Kazanılmış hakların gasp edilmek istendiğini belirten Karaca, okullarda fazla öğretmen bulundurulmaması noktasına katılmalarına rağmen, kadrolu ve uzun süredir bir okulda çalıştırılan öğretmenlerin başka okullara sürülmesine karşı olduklarını söyledi.
Gebze'de yapılan basın açıklamasında da norm kadro uygulaması protesto edildi.
www.evrensel.net