Fotoğraf: Evrensel

Faşist diktatöre İngiliz kalkanı

Afrika ülkesi Sierra Leone'de kurtarıcılığa soyunan İngiltere'nin bu ülke halkına karşı işlediği insanlık suçları teker teker ortaya çıkıyor.

Faşist diktatöre İngiliz kalkanı
Afrika ülkesi Sierra Leone'de kurtarıcılığa soyunan İngiltere'nin bu ülke halkına karşı işlediği insanlık suçları teker teker ortaya çıkıyor. Son olarak, Sierra Leone'nin eli kanlı diktatörü Strasser'in Londra'da, hükümetin bilgisi dahilinde lüks bir hayat sürdüğü öğrenildi. Yüzbaşı Valentine Strasser'in İngiltere himayesinde olduğunun ortaya çıkması, insan hakları örgütleri tarafından tepkiyle karşılandı.
En genç darbeci
Darbeyle iktidarı ele geçiren Strasser, dört yıllık hükümeti boyunca binlerce insanı öldürtmüş ve işkenceden geçirmişti. 1992 yılında, "dünyanın en genç darbecisi" olarak 25 yaşında iktidara gelen Strasser, 1996 askeri darbesiyle devrilmişti.
Strasser'in korunduğunun ortaya çıkması üzerine bir açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü, eski askerin de tıpkı Pinochet gibi gözaltına alınması gerektiğini bildirdi.
Muhalefet partileri de, skandala öfkelerini dile getirdiler. Muhafazakâr Parti'nin İçişleri Sözcüsü David Lidington, hükümetin, Strasser ile ilgili net bir tutum almasını istedi. Liberal Demokrat Parti Sözcüsü Jackie Ballard ise, "İçişleri Bakanlığı'nın çifte standardı bir kez daha görüldü. İnsan haklarını çiğneyen birini ülkeye alırken, gerçek mültecilere çile çektiriyorlar" diye konuştu.
İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Strasser'e hiçbir işlem yapılmayacağı ima edildi. Bakanlık, "kişisel mülteci vakalarını tartışmayacağını" açıkladı.
Bir yetkilinin evinde kalıyor
Strasser'in Warwick Üniversitesi'nde hukuk okuduğu, ancak 1998 yılında BM tarafından kendisine verilen bursun süresinin dolmasıyla okulu bıraktığı kaydedildi. Strasser'in ikamet ettiği yer ise, halen Londra'daki Sierra Leone Yüksek Komiserliği'nde çalışan Gibril Samura'nın evi.
Eli kanlı diktatörü koruyan İngiltere, kendisine karşı çıkan RUF (Devrimci Birleşik Cephe) lideri Foday Sankoh'u ise "insanlığa karşı suç işlemekten" yargılamak istiyor.
Sierra Leone'nin kukla Devlet Başkanı Ahmed Tejan Kabbah önceki gün yaptığı açıklamada, ele geçirilen RUF lideri Foday Sankoh'un mahkemeye çıkarılacağını bildirdi.
İngiliz Yayın Kurumu BBC'ye açıklamada bulunan Kabbah, "Sankoh, haksız, ahlaksız bir iş yapmıştır ve yargılanacaktır" dedi.
180 asker daha serbest
Bu arada, RUF gerillaları tarafından rehin tutulan BM askerlerinden 180'inin daha serbest bırakıldığı bildirildi.
Liberya hükümeti tarafından dün yapılan açıklamada, askerlerin, sınır kenti Foyah'taki Liberya yetkililerine teslim edildiği belirtildi. Açıklamada, Liberya hükümetinin çabaları sonucu şimdiye kadar 413 askerin serbest bırakıldığı kaydedildi.
RUF militanları, mayıs ayının başlarında 500'den fazla barışgücü askerini rehin almıştı.
www.evrensel.net