27 Mayıs 2000 01:00

Serbest bölgelerdeki

   grev yasağı kalkıyor

Paylaş
Serbest bölgelerdeki grev yasağı kalkıyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'nün talepleri doğrultusunda, serbest bölgelerdeki grev ve lokavt yasağının kaldırılması amacıyla yasa taslağı hazırladı. Başbakanlık'a gönderilen yasa taslağında, 1985 yılında yürürlüğe giren 3218 sayılı yasanın geçici birinci maddesinde değişiklik yapılarak, serbest bölgelerdeki grev ve lokavt yasağının kaldırılması öngörülüyor.
Yürürlükteki yasanın geçici 1'nci maddesi, serbest bölgelerde, kuruluşundan itibaren 10 yıl süre ile grev ve lokavt yapılmasını yasaklıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'nün, serbest bölgelerdeki grev ve lokavt yasağının kaldırılması yönünde talepleri bulunduğunu belirterek, bu yasaklardan ötürü, Türkiye'nin çeşitli uluslararası platformlarda eleştirildiğini bildirdiler.
ILO istedi
Yetkililer, ILO'nun serbest bölgelerdeki grev ve lokavt yasağının 98 sayılı toplu pazarlık yapılmasına ilişkin sözleşmeye aykırı olduğu yönünde görüş belirttiğini vurgulayarak, ILO'nun 3218 sayılı yasada değişiklik yapılmasını hükümetten istediğini söylediler. Bakanlık olarak ILO'nun talepleri doğrultusunda ve AB'ye aday olan Türkiye'deki yasaları ILO ve AB standartlarına yükseltmek amacıyla bu yasa taslağını hazırlayarak Başbakanlık'a gönderdiklerini vurgulayan yetkililer, serbest bölgelerdeki grev ve lokavt yasağının kaldırılmasına ilişkin Maliye Bakanlığı, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın olumlu görüş bildirdiğini de kaydettiler. Türkiye'de halen, Antalya, Mersin, İstanbul (Atatürk Havalimanı), Trabzon, İzmir (Ege-Aliağa), Edirne (Kapıkule), İstanbul Deri ve Endüstri (Tuzla), Doğu Anadolu (Erzurum), Mardin, İMKB Uluslararası Menkul Kıymetler (İstanbul), İzmir Deri Serbest Bölgesi (Menemen), Rize, Samsun, İstanbul-Trakya (Çatalca), Kayseri, Gaziantep ve Adana Yumurtalık olmak üzere, toplam 17 serbest bölgede grev ve lokavt yasağı bulunuyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Sabancı görüşme istedi

SONRAKİ HABER

Kartal’da çöken binanın enkazından rant mı çıkacak?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa