Fotoğraf: Evrensel

Norm Kadro Yönetmeliği geri çekilsin

Öğretmenlerin okuldan okula koşturmalarına neden olan ve özünde esnek çalışmayı dayatan Norm Kadro Yönetmeliği, yürüyüş ve basın açıklamalarıyla protesto edildi.

Norm Kadro Yönetmeliği geri çekilsin
Öğretmenlerin okuldan okula koşturmalarına neden olan ve özünde esnek çalışmayı dayatan Norm Kadro Yönetmeliği, yürüyüş ve basın açıklamalarıyla protesto edildi. Eğitim emekçileri, Norm Kadro Yönetmeliği'nin derhal geri çekilmesini istediler. Norm Kadro Yönetmeliği Ankara'da 1000'e yakın eğitim emekçisi tarafından protesto edilerek, geri çekilmesi istendi.
Beşevler Ankaray Durağı'nda buluşan eğitim emekçileri, "Eğitim-Sen Ankara Şubeleri", "Norm Kadro Yönetmeliği geri çekilsin", "Parasız, bilimsel, demokratik eğitim" pankartları ve dövizlerle yürüyüşe geçtiler. İki gündür sınıflarda "Norm Kadro Yönetmeliği'ne Hayır" dövizleri takan eğitim emekçileri eyleme de yakalarında kokartlarla katıldılar. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Caddesi'nden Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne yürüyen eğitim emekçileri sık sık "Hükümet normunu al başına çal", "Norm Kadro Yönetmeliği'ne hayır", "Norm kadro geri çekilsin", "Zafer dinenen emekçinin olacak", "Parasız, blimsel, demokratik eğitim", "Sahte sendika yasasına hayır" sloganlarıyla tepkilerini dile getirdiler. Yakınlardaki okullardan öğrenciler de "Öğretmenimizi isteriz", "Öğretmenimiz gitmesin" sloganlarını attılar. Eyleme ayrıca veliler de destek verdi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde öğretmenlere seslenen Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Bal, eğitim emekçilerinin can ve sosyal güvenliğini sağlayamayan MEB'in katılımcı demokrasiyi bir tarafa iterek yeni bir problem olan Norm Kadro Yönetmeliği'ni çıkardığını söyledi. Sorunun yalnızca öğretmenleri değil, çocukların eğitimini de yakından ilgilendirdiğine vurgu yapan Bal, son dönemlerde "faili meçhuller çözülüyor" imajının yaratılmak istenmesinin aldatmaca olduğunu belirterek, bugüne kadar öldürülen onlarca eğitim emekçisinin katillerinin bulunmasını istedi. Aksoy'ların Üçok'ların, Kışlalı'ların öğretmen olduklarını dile getiren Bal'ın sözleri, "Çeteler halka hesap verecek", "Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, ya siz?" sloganlarıyla kesildi. "Modern sürgün" olarak nitelendirdiği Norm Kadro Yönetmeliği'ni kabul etmeyen öğretmenlere üç yıl ücretsiz izin önerilmesini de eleştiren Bal, örgütlü güçleriyle bu sorunu çözecekleri mesajı verdi. Sendika yasa tasarısına da değinerek, grevsiz, toplu iş sözleşmesiz yasayı kabul etmediklerinin bilinmesini isteyen Bal, Sahte Sendika Yasası'nı geri çektirdikleri gibi gerekirse yine alanlara çıkacaklarını söyledi. Bal, Norm Kadro Yönetmeliği konusunda son kararı eğitim emekçilerinin vereceğini ilan etti. Eğitim-Sen Ankara Şubeleri adına konuşan Nazım Alkaya da, yönetmelik ile yapılmak istenenlere dikkat çekti. Uyarılarını dikkate almayanlara, bu dilden anlamayanlara binleri MEB önüne yığarak taleplerini iletecekleri uyarısını yapan Alkaya, subay eşlerine tanınan ayrıcalığa dikkat çekti. Eylem, "Öğretmen düşmanı bakan istifa" sloganıyla sona ererken, eğitim emekçileri yönetmelik geri alınana kadar eylemliliklerini kararlılıkla sürdürecekleri mesajı verdiler.
'Esnek çalışma ve özelleştirme'
Bursa'da sevk alan 2500 eğitim emekçisinden bini Cumhuriyet Caddesi'nde toplandı. Buradan Çarşamba semtinde bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yürüyen eğitim emekçileri, yönetmeliği protesto eden sloganlar attılar ve dövizler taşıdılar. Müdürlük önüne gelen kitle burada basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Eğitim-Sen Bursa Şube Başkanı Sayım Gültekin, hükümetin emekçilere saldırı yasalaranı birer birer imzaladığını söyleyerek, Norm Kadro Yönetmeliği'nin pek çok haksızlıklarla beraber eğitimde esnekliği ve özelleştirmeyi getirdiğini kaydetti. Gültekin, bu yönetmeliğin derhal geri çekilmesini istedi.
'Torpili çoğaltır'
Yönetmelik Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi. 50 kişinin katıldığı ve saat 13.00'te yapılan basın açıklaması sırasında "Norm Kadro Yönetmeliği'ne hayır" dövizleri açıldı ve sık sık "Yaşasın onurlu mücadelemiz" sloganı atıldı. Egitim-Sen İçel Şubesi Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, nitelikli, kamusal ve zorunlu eğitimi savundukları belirtildi. Bu uygulamanın torpili çoğaltacağına dikkat çekilen açıklamada, bu yönetmelikle hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin mağdur olduğu ifade edildi.
www.evrensel.net