Fotoğraf: AA

Okuyan bu kez şov yapamadı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ın incelemelerde bulunmak için gittiği SSK Ankara Eğitim Hastanesi'nde şov yapma çabaları, hasta ve hasta yakınlarının tepkileri nedeniyle fiyaskoya dönüştü.

Okuyan bu kez şov yapamadı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ın incelemelerde bulunmak için gittiği SSK Ankara Eğitim Hastanesi'nde şov yapma çabaları, hasta ve hasta yakınlarının tepkileri nedeniyle fiyaskoya dönüştü.
Okuyan, dün öğle saatlerinde bir medya ordusu ile, yapılan düzenlemeleri yerinde incelemek ve 40 yataklı ünitenin açılışını yapmak için, bir hafta önce baskın yaptığı SSK Hastanesi'ne gitti.
Okuyan'ın hastaneye gelmesinden önce, basın mensuplarını gören acil servisteki hastalar, bakanın ziyareti nedeniyle acil servisteki birçok ünitenin üç saat boyunca kapalı kaldığını söyleyerek hastaların içeri alınmadığını ve sedyelerde bekletildiklerini belirttiler. Hastalardan Nihat Akkoyun, ameliyatlı halde iğne olmaya geldiğini, ancak saatlerdir acil serviste bekletildiğini söyleyerek, "Bakan sözde teftişe geliyor, bize bir faydası yok, gelsin sorunlarımızı çözsün. Bunca yıldır boşuna mı çalıştık, SSK'ya boşuna mı prim ödedik" diye bağırdı.
Parası olmayanı süründürüyorlar
Hasta yakını Kadriye Akbaş ise bakan gelecek diye hastasının dört saattir sedyede bekletildiğini belirterek, "Bir saatlik gösteriş yapmak için bize çile çektiriyorlar, parası olanın sorunları çözülüyor, olmayan da buralarda süründürülüyor" dedi.
Tepkilerin yükselmesi üzerine Okuyan, daha önce acil serviste incelemelerde bulunacağını duyurmuş olmasına rağmen, acil servise hiç uğramadan doğrudan başhekimin odasına gitti. Okuyan'ın, hastaneye başhekimlik odasından girmesine rağmen, hastaların tepkilerinden kurtulamadığı görüldü. Bir hasta yakını, Okuyan'a, "Burada birkaç doktorun elini sıkarak olmaz, siz geleceksiniz diye burda acil servisi kapattılar, çekmediğimiz çile kalmadı" dedi.
Başhekimin odasında basın toplantısı düzenleyen Okuyan, vatandaşların tepkisinin haklı olduğunu belirterek, "SSK'da büyük problemlerimiz var, devletin hantal yapısı yüzünden halka zulüm çektiriyoruz" dedi. SSK hastanesinin bu durumda olmasında hiç payı yokmuş gibi konuşan Okuyan, SSK hastanelerinin, hastane işletmesine çevrileceğini ve hastane yönetimlerinin özel sektör mantığı içerisinde yönetilmesi gerektiğini savundu.
Zorunlu tasarruflar defaten ödenemez
Zorunlu tasarruflar konusundaki bir soruyu yanıtlayan Okuyan, "Ben zorunlu tasarrufların defaten ödeneceğini hiçbir zaman söylemedim. Zorunlu tasarrufları defaten ödemek mümkün değil. Tasarrufu teşvik fonunun, işsizlik sigortası fonuna devredilmesi diye bir şey de yok. Bu, o paraların üzerine yatmak demektir. Bizim böyle bir şey yapmamız mümkün değil" dedi.
Okuyan, yeni yapılan 40 yataklı ünitenin de açılışını "vakit darlığı" nedeniyle yapmayarak, girişte kullandığı başhekimlik kapısından çıkarak hastaneyi terk etti.
www.evrensel.net