Sabancı grev kırma kampanyası başlattı

SASA'da Petrol-İş Sendikası ile Sabancı Holding arasında yaşanan uyuşmazlık üzerine başlayan grev 10. gününü doldururken, işçilere destekler artıyor.

Sabancı grev kırma kampanyası başlattı
Kamil Şanverdi - Halil İmrek
SASA'da Petrol-İş Sendikası ile Sabancı Holding arasında yaşanan uyuşmazlık üzerine başlayan grev 10. gününü doldururken, işçilerin grevine destekler gün geçtikçe artıyor. Bir yandan işverenler gazetelere ilanlar vererek, işçilerin sendikadan istifa etmeleri için defterler açarak, evlerine mektuplar göndererek grevi kırmak isterken, grevdeki işçilere de emek kesiminden destek büyüyor. Dün grevdeki işçileri ziyaret eden Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Hizmet-İş Genel Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, grevi destekleyeceklerini ve sendikasızlaştırmaya, taşeronlaştırmaya karşı ortak mücadele edeceklerini söyledi.
Genel Başkan Hüseyin Tanrıverdi ile sendika yöneticilerinden oluşan bir heyet, fabrikada grev gözcüleri, Petrol-İş Şube Başkanı Ahmet Kabaca ve işyeri temsilcileri ile görüştüler.
Sermayenin hükümet ve uluslararası örgütlerle çok uyumlu bir şekilde çalışanlara karşı örgütlendiğini belirten Tanrıverdi, emekçilerin de ortak saldırılara karşı birleşmesi gerektiğini söyledi. Hak-İş Konfederasyonu adına konuştuğunu belirten Tanrıverdi, Hak-İş olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.
Dün ayrıca TÜMTİS Adana Şubesi yöneticileri, Petrol-İş Sendikası'na gelerek, greve sözle destek vermeyeceklerini; basın açıklaması, yürüyüş ve işbırakmaya kadar varan bir anlayışla destek vereceklerini belirttiler. TÜMTİS Şube Başkanı Erol Dolaşır ve yönetim kurulu üyeleri ile işyeri temsilcilerinden oluşan heyet, Petrol-İş Şube Başkanı Ahmet Kabaca ile yaptıkları görüşmede TÜMTİS olarak başlatılan haklı grevi desteklediklerini ve taşeron sorununun önemli olduğunu ifade etti. Kendi işkollarında da benzer sorunları her gün yaşadıklarını ve taşeronlaştırmanın örgütlenme önünde büyük engel teşkil ettiğini vurgulayan Dolaşır, sendika olarak her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi. SASA grevinin Adana ve Türkiye işçi sınıfı mücadelesi açısından çok önemli olduğunu belirten TÜMTİS Şube Mali Sekreteri Halil Çekin de, Adana'daki tüm işçi ve emekçilerin grevi kazanmak için birlik olmak zorunda olduğunu vurguladı. TÜMTİS olarak her türlü eylemde tüm üyeleri ile Petrol-İş'in yanında olacaklarının altını çizen Çekin, Petrol-İş'in talep etmesi durumunda örgütlü oldukları işyerlerinde işbırakacaklarını da kaydetti. Petrol-İş Şube Başkanı Ahmet Kabaca da TÜMTİS'in desteğinden memnunluk duyduklarını belirterek, grevin haklılığının en geniş kesimlere anlatılmasının yeterli olduğunu söyledi.
CHP Adana il yönetimi de dün Petrol-İş'e gelerek destek verdi. Özelleştirme ve sendikasızlaştırmayı eleştiren CHP'liler, sosyal demokratlar olarak SASA işçisinin yanında olduklarını belirttiler.
"Kimin gazeteleri olduğu anlaşılıyor"
Öte yandan, Dupontsa/SASA adına holding basınına verilen ve bir işçinin ortalama ücretinin 460 milyon lira civarında olduğu ve bu paranın bir öğretmenin, 20 yıllık polisin ücretinin iki katı olduğunu iddia eden ilanları gazetemize değerlendiren Petrol-İş Şube Başkanı Ahmet Kabaca, "Bugüne kadar grevimiz hakkında bir satır yazmayan gazetelerin bu ilanları yayınlaması, kime hizmet ettiklerini bir kez daha gösterdi" dedi. Kamuoyunun aldatılmak istendiğini belirten Kabaca, ilanlarda verilen rakamların gerçekçi olmadığını, işçiyle memurun, kamu çalışanlarıyla özel sektörde çalışanların birbirine düşürülmek istendiğini belirtti. 20 yıllık bir polisin aldığı ücretin 225 milyon lira olduğunu belirten Kabaca, kendilerinin aldığı ücretin brüt 275 milyon lira olduğunu söyledi. Sabancı Holding'in sürekli ücretler üzerinden politika yaptığını ve bu noktadan kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini belirten Kabaca, kendilerinin sadece ücret artışı değil, asıl olarak işgüvencesi ve taşeronlaştırmaya karşı mücadele ettiklerini yineledi.
www.evrensel.net