Dünya Bankası da denetime geliyor

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chibber, James D. Wolfensohn'un, son 10 yıldan bu yana Türkiye'yi ziyarete eden ilk Dünya Bankası başkanı olacağını ve bunun, Türkiye'ye verilen önemin göstergesi olduğunu söyledi.

Dünya Bankası da denetime geliyor
IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cotarelli'nin ardından, bugün, Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn da Türkiye'ye geliyor. Ziyaretin amacını, işçi ücretleri, hububat fiyatları, kamu bankalarının özelleştirilmesi ve enerji sektöründeki "yeniden yapılanma" oluşturuyor.
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, James D. Wolfensohn'un, son 10 yıldan bu yana Türkiye'yi ziyarete eden ilk Dünya Bankası başkanı olacağını ve bunun, Türkiye'ye verilen önemin göstergesi olduğunu söyledi.
Türkiye'nin, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başbakanlığı döneminde büyük bir reform haraketi başlattığını savunan Chhibber, bu hareketin uluslararası kuruluşlarca desteklendiğini hatırlatarak şöyle devam etti:
"Türkiye, yeniden Dünya Bankası'nın gündemine oturmuştur ve Turgut Özal'ın başbakanlık döneminden bu yana banka, Türkiye'ye en büyük ekonomik yardımı yapmaya karar vermiştir. Türkiye, Dünya Bankası ve IMF gibi kuruluşlar tarafından en çok konuşulan ülkedir. Çünkü çok
önemli ve dönüşümü amaçlayan bir yapısal program uygulamaktadır. Örneğin, Ben Ekonomik Reform Kredisi (ERL)'nin onaylandığı Dünya Bankası Yönetim Kurulu toplantısına katıldım. Bu toplantıda, Türkiye'nin ekonomik programı büyük övgü almıştır. Ayrıca, Türkiye ekonomisi hakkında bana birçok soru soruldu."
Dünya Bankası Yönetim Kurulu'nun, yapısal reformların, ara verilmeden devam ettirilmesini istediğine işaret eden Chhibber, "ERL ile ilgili reformlarda büyük ilerleme olduğunu, fakat mali sektör reformlarının niye geciktiğini soruyorlar. Kurul, Türkiye'nin, kamu bankalarının özelleştirilmesine imkân verecek olan yasal düzenlemenin çıkartılmasının, Türkiye'nin bu konuda ciddi olduğunu gösteren bir işaret olacağı görüşündedir" dedi.
www.evrensel.net