Devletin çatısında Avrasya çatlağı

Türkiye ve Rusya arasında ikili siyasi danışma görüşmeleri, Moskova'da yapıldı.

Devletin çatısında Avrasya çatlağı
Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Faruk Loğoğlu, Moskova'da yaptığı görüşmelerinde, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, Başbakan Bülent Ecevit'in de Başbakan Mihail Kasyanov'a gönderdikleri ve iki lideri Türkiye'ye davetlerini içeren mesajlarını iletti. Görüşmelere sıcak bir havanın hakim olduğu ve Kafkaslar, Balkanlar, Orta Asya ve Hazar bölgesinin ele alındığı görüşmelerden çıkan sonucun, "iki ülkenin daha fazla işbirliği yapması" olduğu açıklandı.
Ancak dünkü grup toplantısındaki konuşmasının büyük bölümünü Orta Asya ve Kafkasya'ya ayıran MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, "Avrasya'da yayılmacı politika izleyen" Rusya ile işbirliği ikliminin hakim olmasının mümkün olmadığını söyledi.
Moskova'da samimi görüşme
Türkiye ve Rusya arasında ikili siyasi danışma görüşmeleri çerçevesinde önceki gün Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ve Bakan Birinci Yardımcısı Aleksandır Avdeyev ile bir araya gelen Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Faruk Loğoğlu'nun bu temasları sırasında ilettiği mesajlarla ilgili olarak Rusya tarafının "hoşnutluğunu ifade ettiği" bildirildi.
Sezer'in mesajı, Putin'in Sezer'in göreve başlaması dolayısıyla gönderdiği mesaja cevaben, Ecevit'in mesajı da, Rusya'nın yeni başbakanını görevine başlaması dolayısıyla kutlama amacıyla gönderildi. Türk diplomatlar, danışma görüşmelerinin, "büyük bir samimiyet içinde, birbirine saygı duyan, önem veren iki devletin istişareleri havasında, ayrıntılı ve zamanında olduğunu" söylediler.
Edinilen bilgilere göre, görüşmelerde bölgesel konular kapsamında Kafkaslar, Balkanlar ve Orta Asya öne çıktı. Rusya'nın Çeçenistan ile ilgili yaklaşımını yinelediği, Türkiye'nin de bu konudaki tutumunu teyit ettiği, tarafların terörizm konusunda ise ayrıntılı görüş alışverişinde bulundukları kaydedildi. Ayrıca savunma, askeri ilişkiler, kültür ve konsolosluk alanlarındaki ikili ilişkiler ayrıntılarıyla gözden geçirildi.
Mavi Akım'da sorun yok
Görüşmelerde, Orta Asya ve Hazar bölgesi petrol ve doğalgaz projeleri konusunda görüş alışverişi yapılmasının yanı sıra Mavi Akım adlı ikili doğalgaz boru hattı üzerinde durulduğu, "bütün konularda olduğu gibi, bu konularda da iki ülkenin, işbirliğine ilgi duyduklarını ortaya koydukları" belirtildi. "Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattına Rus şirketlerinin ilgi gösterdiklerini" Rus tarafının dile getirmesi de dikkat çekti.
Türkmenistan gazı konusunun, Türkiye-Rusya ve Türkiye-Türkmenistan ilişkileri bağlamında gündeme gelmediği, ancak "bu konularla Rusya'nın ilgilenmesinin Rusya için, Türkiye'nin ilgilenmesinin de Türkiye için doğal olduğu" görüşünün ortaya çıktığı ifade edildi.
Türk heyetinin istişarelerden elde ettiği genel sonucun, "önümüzdeki dönemde Türkiye ve Rusya Federasyonu'nun ilişkilerini geliştirmek, güçlendirmek ve daha ileri götürmek için hem temaslarını artıracakları, hem de daha fazla işbirliği yapacakları" şeklinde olduğu öğrenildi.
Bahçeli, Ecevit ve Sezer'le çelişti
Sezer ve Ecevit, Rus meslektaşlarını sıcak mesajlarla Ankara'ya davet ederken, MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Rusya'nın Kafkasya ve Orta Asya ülkeleri üzerinde yeniden hakimiyet kurma çabası içinde olmasına karşı "uyanıklık" çağrısı yaptı. Bahçeli, "Avrasya coğrafyasına, yayılmacı politikalarla Sovyetler Birliği'ni fiilen canlandırma anlamına gelecek yaklaşımlarla barış ve işbirliği ikliminin hakim olması mümkün değildir" diye konuştu.
Bahçeli, MHP grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bugün birçok sorunu çözmeye başladığını, ancak bu noktaya da zorluklar içerisinde ulaşıldığını söyledi. Faili meçhul cinayetlerin bir bir aydınlatılmaya başlandığını, yüzde 100'lük enflasyonun yüzde 30'lara indirildiğini öne süren Bahçeli, Türkiye'nin geride bıraktığı cumhurbaşkanlığı seçiminin, örnek bir durum olduğunu kaydetti. Konuşmasının büyük bir bölümünü Avrasya'daki gelişmelere ayıran Bahçeli, ''Türkiye'yi Balkanlar'dan başlayıp Çin Seddi'ne kadar uzanan kocaman bir dünya ile bütünleştirecek büyük bir etkileşim ağına ihtiyaç vardır'' dedi.
'İşbirliği iklimi hakim olamaz'
Bahçeli, Kafkasya ve Orta Asya'da yaşanan gelişmelere de değinerek, şunları kaydetti: ''Ülkemizin, başta Türk dünyası olmak üzere Avrasya ülkeleri ile ilişkilerini gözden geçirerek, daha gerçekçi, kararlı ve istikrarlı politikalar üretilmesi zorunludur. Son zamanlarda ortaya çıkan gelişmeler karşısında hem hükümetimizin ve Meclisimizin hem de siyasi partilerin meseleye gerekli hassasiyeti ve ağırlığı vermesi şarttır. Bu yaklaşım, Rusya'nın Avrasya politikalarını Kafkasya ve Orta Asya ülkeleri üzerinde yeniden hakimiyet kurma esasında temellendirmeye çalıştığı göz önüne alındığında daha da önem kazanmış bulunmaktadır.
Avrasya coğrafyasına, yayılmacı politikalarla Sovyetler Birliği'ni fiilen canlandırma anlamına gelecek yaklaşımlarla barış ve işbirliği ikliminin hakim olması mümkün değildir. Türkiye'nin hiçbir ülke ile bir rekabetin içine girme gibi bir düşüncesi ve projesi yoktur. Ama Türkiye'nin, Kafkasya'nın ve Orta Asya'nın çeşitli hesaplarla istikrarsızlaştırılması çabalarına rıza göstermesi de mümkün değildir. Aynı hassas coğrafyada birlikte yaşamak zorunda olan ülkelerin ilşkilerini karşılıklı anlayış, yardımlaşma ve işbirliği üzerine bina etmesi sadece bölgenin değil, dünyanın yararına olacaktır.''
Devlet Bakanlığı'na atanan Faruk Bal, MHP grup toplantısına Bahçeli ile birlikte geldi. MHP milletvekilleri Bal'ı kutlayarak, yeni görevinde başarı dilediler.
www.evrensel.net