23 Mayıs 2000 01:00

İran'la gözaltı krizi

Türkiye'de İranlıların yoğun bir şekilde gözaltına alınmasına, İran sert tepki gösterdi.

Paylaş
İran'la gözaltı krizi
Türkiye'de İranlılara yönelik gözaltı furyası, İran'ın sert tehkisine neden oldu. Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Turan Moralı, Türkiye'de gözaltına alınan İranlılarla ilgili olarak İran Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi de, bazı İranlıların Türk polisi tarafından gözaltına alınmasını sert bir biçimde kınayarak, İran'ın kendi vatandaşlarının haklarını koruma konusunda hassas olduğunu belirtti.
Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Turan Büyükelçi Moralı, AA'ya yaptığı açıklamada, İranlı yetkililerin iki gündür, Türkiye'de yaşayan İranlılara karşı otellerde, evlerde ve öğrenci yurtlarında "koordineli bir hareket" yapıldığını, gözaltına alınıp bırakılan bazı kişilerin kendilerine kötü muamele edildiğini söylediklerini belirtti.
İran'ın gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istediğini de kaydeden Moralı, görüşmede, bu konuda aceleci ve duygusal ifadelere dayanarak hareket edilmemesi gerektiğini, önce durumun anlaşılması gerektiğini söylediğini bildirdi.
Kötü muamale suçlaması
İRNA'nın haberine göre, Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdür Vekili Muhammed Şerif Mehdevi, Büyükelçi Moralı ile görüşmesinde, gözaltıları "insanlık dışı girişim" olarak nitelendirdi ve protesto ettiklerini belirttiği bu durumun, İran'ı ve kamuoyunu ağır şekilde endişelendirdiğini söyledi. "Bunun sorumluluğu tamamen Türkiye yetkililerinin omuzlarındadır" diyen Şerif, şöyle devam etti: "İran, Türk hükümetinden İranlılara yönelik gözaltına almaların durdurulmasını, halen gözaltında olanların bir an önce serbest bırakılmasını, mallarının iade edilmesini, özellikle şoförlerin araçlarının iade edilmesini ve gözaltına alınanlara kötü muamele eden memurların cezalandırılmasını istiyor" dedi.
İRNA'nın haberine göre, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi de, önceki gece yaptığı açıklamada, bazı İranlıların Türk polisi tarafından gözaltına alınmasını sert bir biçimde kınayarak, İran'ın kendi vatandaşlarının haklarını koruma konusunda hassas olduğunu belirtti. "İran, Türk polisinin kabul edilemez ve çirkin davranışına son vermek için İran elindeki bütün imkânları kullanacaktır" diyen Asefi, yurtdışında ikamet eden veya seyahat eden bütün vatandaşlarının onur ve konumuna saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı.
Mumcu sorgulaması
İRNA tarafından yayımlanan İran Daily gazetesi de dünkü birinci sayfasında, "İstanbul'da Benzeri Görülmemiş Polis Baskınları" başlığıyla verdiği haberde, gözaltına alınan 300'den fazla İranlının akıbetinin bilinmediğini kaydetti. Haberde, "polisin baskınlarda gözaltına alınanların pasaportlarını ve geçerli belgelerini tahrip ettiğini ve daha sonra bu kişilerin Uğur Mumcu cinayetine karışmak suçlamasıyla sorgulandığını ve işkence gördüğünü" ifade edildi.
İran'ın Ankara Büyükelçiliği'nden bir diplomatik kaynak da gazeteye yaptığı açıklamada, baskınlarda "bazıları hasta birçok yaşlı, çocuk ve kadın olan, gözaltına alınan İranlılara insanlık dışı davranıldığı konusunda kaygılandırıcı haberler aldıklarını" söyledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Türkülere çoksesli yorum

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe-Galatasaray derbisi 14 Nisan Pazar günü oynanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa