Büyükşehir'de büyük eylem

Genel-İş ve Belediye-İş İstanbul şubelerine üye binlerce belediye işçisi 24 Mayıs Çarşamba günü işbırakarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yürüyor.

Büyükşehir'de büyük eylem
Şahin Bayar
Belediye işçileri, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde kendilerine IMF'nin belirlediği yüzde 25 ücret artışını dayatan ve kazanılmış hakları gasp etmek isteyen belediye başkanlarına karşı sokağa çıkıyor. 24 Mayıs Çarşamba günü tam gün işbırakarak Vatan Caddesi ve Unkapanı'nda toplanacak olan Genel-İş ve Belediye-İş üyesi belediye işçileri, kortejler oluşturarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yürüyecekler.
Eylem öncesinde gazetemize açıklamalar yapan Genel-İş ve Belediye-İş İstanbul şubeleri yöneticileri, belediye başkanlarının kazanılmış haklara göz diktiklerine dikkat çekerek, 24 Mayıs eyleminin bir uyarı olacağını söylediler.
İstanbul'un büyükşehir ve bütün ilçe belediyelerinde toplusözleşme görüşmelerinde sıkıntı yaşandığını ifade eden Genel-İş 5 No'lu Şube Başkanı Kadir Doğutekin, örgütlü oldukları Fatih Belediyesi'nde 56 madde de uyuşmazlık zaptı tuttuklarını dile getirdi. Belediye başkanlarının idari maddelerde kesinlikle değişiklik istediğini vurgulayan Doğutekin, "Temsilci izinlerini sınırlamak, cumartesinin işgünü olması ve senelik izinlerin düşürülmesi gibi maddelerde taviz vermemizi istiyorlar" dedi.
Dayatmalara cevap olacak
Belediye başkanlarının dayatmalarına cevap vermek amacıyla 24 Mayıs'ta eylem yapacaklarını hatırlatan Doğutekin sözlerini şöyle sürdürdü: "24 Mayıs eylemi için Belediye-İş yöneticileri ile oturup karar aldık. Umarım birliktelik bundan sonra da sürer ve bütün Türkiye'ye yayılır."
Eylemin, yüzde 25'lik ücret artışı ve kazanılmış idari maddelerin gasp edilmek istenmesine izin verilmeyeceği anlamına geldiğini kaydeden Doğutekin, "Kimseyi ekmeğimizle oynatmayacağız. Ekmeğimizle oynayanlara karşı cevabımızı vereceğiz" diye konuştu. Amaçlarının belediyeleri batırmak olmadığını ve insanca yaşayacak bir ücret istediklerini dile getiren Doğutekin, devletin açıkladığı 4 kişilik bir ailenin geçim standartı oranında ücret istediklerini ifade etti.
Hizmete zam var, işçiye yok
Belediyelerin birer rant kuruluşu değil hizmet kuruluşu olduğunu hatırlatan Doğutekin, "Seçilen belediye başkanları bunun tam tersini yapıyor. Bakın bir temizlik vergisini yüzde 500-600 oranında artırdılar. Emlak vergisini artırdılar, sokakları otoparklara çevirdiler. Buralar gibi bir sürü yerden gelir geliyor, ama işçiye gelince 'Kaynak yok' diyorlar. Bu gerçekçi değil" dedi.
Güçbirliği açısından önemli
24 Mayıs eyleminin hükümetin ve belediye başkanlarının belirlediği yüzde 25'lik zamma karşı belediye işçilerinin güçbirliği yapması bakımından önemli olduğunu ifade eden Belediye-İş 2 No'lu Şube Başkanı Hasan Gülüm, "Şubemizin örgütlü olduğu bütün işyerinde kitlesel olarak eyleme katılacağız. Bu konuda bir sıkıntımız yok" dedi.
Eylem hazırlıklarının hemen hemen bitmek üzere olduğunu kaydeden Gülüm, bütün işyerlerinde toplantıları salı gününe kadar bitireceklerini ve hafta içinde sendika genel merkezlerine çağrı yapacaklarını söyledi. Gülüm, eylemin aynı zamanda grev ertelemelerine de cevap olacağını belirterek, "Toplu iş sözleşmelerinde atacağımız her adım bundan sonraki sözleşmeleri de etkileyecek. Bunun için bütün sendikaları eylemimize ortak olmaya çağırıyorum" diye konuştu.
Mesaj verilecek
Belediye-İş 3 No'lu Şube Başkanı Hüseyin Ayrılmaz ise, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ilk günlerinde sorun yaşamadıklarını dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Maddeler tek tek geçiyordu. Herhangi bir tepki göstermemize gerek yoktu. Ancak bizim için önemli olan üç idari maddede uyuşamadık. Bunlar; cumartesi gününün işgünü sayılması ile taşeron ve şoförleri ilgilendiren maddelerdi. Belediye başkanları ücretlerin karşısına bu maddeleri koydular. Ancak biz bu maddeleri hiç tartışmaya açmadık. Bu durum iki ay sürdü. Daha sonra arabulucu aşamasına gelindi. Baktık ki işverenler, herhangi bir olumlu adım atmıyorlar. Biz de bunlara karşı işçilerin tepkisini örgütlemek istedik. IMF'nin dayattığı yüzde 25'lik artışı kabul etmeyeceğimizin mesajını vermek istiyoruz. 24 Mayıs'ta işbırakarak bu mesajı vereceğiz."
www.evrensel.net