'Çevre ödüllü' çevre katliamı

Edincik beldesi, yaklaşık 10 gün önce BAGFAŞ'tan salındığı söylenen sülfirikasit gazı nedeniyle bir çevre felaketiyle karşı karşıya.

'Çevre ödüllü' çevre katliamı
Muzaffer Özkurt
Balıkesir'in Bandırma ilçesine bağlı Edincik beldesi, yaklaşık 10 gün önce BAGFAŞ'tan salındığı söylenen sülfirikasit gazı nedeniyle bir çevre felaketiyle karşı karşıya. Sabah saatlerinde yayıldığı belirtelen gaz, beldenin geçim kaynağı olan zeytin ağaçlarının birçoğunu yakmış ve yapraklarını dökmüş durumda. Bu nedenle bu sene ve önümüzdeki iki sene daha ağaçlardan zeytin alınamayacağı belirtiliyor. BAGFAŞ yetkilileri ise hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmiyorlar. Ancak Edincikliler, zeytin üreticileri ve BAGFAŞ'ta çalışan işçiler, bu çevre felaketinin sorumlusu olarak BAGFAŞ'ı gösteriyor.
Asit yağmurunun yağdığı sabah, poyraz rüzgârının estiğini söyleyen zeytin üreticileri, rüzgâra bağlı olarak BAGFAŞ'tan çıkan sülfirikasit gazının Bandırma, Erdek, Edincik ve çevre bölgelerdeki beldeleri etkilediğini söylüyorlar. Yayılan zehir ise uzun vadede cilt kanserine, solunum yolu hastalıklarına, akciğer kanserine ve doğal bitki örtüsünün tahrip olmasına neden oluyor.
Asit kolayca uçuyor
BAGFAŞ'tan zehir çoğunlukla cuma akşamları salınıyor. Böylece resmi tatil gününe denk gelmesi nedeniyle şikâyetler en erken pazartesi günü yapılabiliyor. Oysa çevreyi tehdit eden asit gazı canlılar üzerinde 24 saat kalıyor. Kolayca uçabilen bu maddenin tespit edilmesi için 24 saat içinde incelenmesi ve rapor hazırlanması gerekiyor. Edincikliler, "Bundan önce 1991 senesinde böyle bir felaket olmuştu. Ondan sonra kısmi olarak asit geliyordu. Ancak geçen olay zeytinlerimizi kavurdu" diyor.
Çevre ödüllü BAGFAŞ
Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'le yakın ilişkisi olduğu öne sürülen BAGFAŞ'ın sahibi Recep Gençer'e hemen her yıl çevre ödülü veriliyor. Edincikliler, "Çevre bakanları buraya geldiğinde bir Manyas Kuş Cenneti'ni ziyaret eder. Oradan da BAGFAŞ'a Recep Gençer'in yanına gelir ve ödül verirler. Ancak hiçbir Çevre Bakanı gelip köylünün derdini dinlemez" diyor.
Hiç bir önlem yok
BAGFAŞ'ta yaklaşık 9 tesis bulunuyor. Bunlar sülfirikasit, fosforikasit, türibin, su tasviye, yenisuyu, tamir tahliye (İskele), DAP NPK gübre tesisi, amonyumsülfat gübre tesisi. Daha önceleri gübre tesisinde azot ve amonyak kullanıldığını belirten fabrika işçileri, amonyağın çevreye büyük zarar verdiğini ve daha sonraları buraya bir filitrasyon sistemi kurulduğunu söylüyorlar. Hâlâ işleyen sülfirikasit bölümünde ise hiçbir önlem bulunmuyor.
Sağlık sorunları arttı
Edincik Sağlık Ocağı'nda görevli doktor Bedii Erdem, basına yaptığı açıklamada, Edinciklilerin üçte ikisi ile 50 yaş ve yukarısında olanlardan gelen şikâyetlerin yüzde 80'inin kronik akciğer rahatsızlıklığı olduğunu söyledi. Bunun dışında vücudun belli bölgelerinde felçten şikâyette bulunanların da olduğunu belirten Dr. Erdem, bu hastalıklarla son günlerde meydana gelen olay arasında bağ kurmanın hekim açısından doğru olmadığını ileri sürerek, "Ancak asitin yaptığı tahribat bu tür hastalıklar için büyük etkendir" dedi.
www.evrensel.net