Suikast 'tatbikatlar'ı tamamlandı

"Umut Operasyonu" çerçevesinde süren soruşturmalarla ilgili kişilerin olay yerlerine götürülerek yapılan tatbikatlar dün tamamlandı.

Suikast 'tatbikatlar'ı tamamlandı
"Umut Operasyonu" çerçevesinde yakalanan kişilerin karıştıkları iddia edilen olaylarla ilgili tatbikatlar tamamlandı. Umut Operasyonu kapsamında dün yapılan tatbikatlardan ilki, Uğur Mumcu'nun Sokağı'nda başladı.
Tatbikatın yapıldığı Uğur Mumcu'nun Sokağı'nda erken saatlerden itibaren yoğun güvenlik önlemleri alındı. Çevik Kuvvet ekipleri, çevrede güvenlik önlemleri alırken, Özel Harekât timleri de çevredeki binaların çatılarında görev yaptı. Tatbikat öncesinde Uğur Mumcu'nun aracını temsilen Renault 12 Toros marka beyaz renkte bir otomobil, olay yerine getirildi.
Olaya karışanlardan Ferhan Özmen, saat 09.10'da Ankara DGM Savcısı Hamza Keleş ile birlikte sadece gözlerinin göründüğü bir bereyle olay yerine getirildi.
Özmen, Keleş'e olayı ayrıntılarıyla anlattı. Özmen'in tatbikatı, 10 dakika sürdü. Özmen, daha sonra bir minibüse bindirilerek olay yerinden uzaklaştırıldı.
Bu tatbikatın ardından Necdet Yüksel, Savcı Keleş ile beraber olay yerine getirilerek, tatbikat yaptırılmaya başlandı. Bu arada, Keleş'in tatbikat sırasında sürekli olarak not aldığı gözlendi.
Çevik Kuvvet ekipleri tarafından iki kordon oluşturuldu. Basın mensuplarının sadece bu kordonların arasında görev yapmasına izin verildi. Tatbikatı Ankara Emniyet Müdürü Kemal İskender de izledi.
İkinci tatbikat, Mısır Basın Ateşesi Abdullah Hüseyin Gurabi'nin bombayla ağır yaralandığı Sedat Simavi Sokağı Mesa Sitesi önünde yapıldı. Ferhan Özmen ile Necdet Yüksel'in yüzlerinin kar maskesiyle kapalı olarak katıldıkları yer gösterme tatbikatlarının üçüncüsü ise İsrail Büyükelçiliği Güvenlik Amiri Ehud Sedan'ın öldürüldüğü 4. Basın Sitesi'nde gerçekleştirildi. Ankara DGM Savcısı Hamza Keleş'in yönettiği, Ankara Emniyet Müdürü Kemal İskender ile Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcısı Cevdet Volkan'ın da izlediği yer gösterme tatbikatlarının dördüncüsü 28 Ekim 1991'de yönlendirilmiş bombayla öldürülen ABD'li Çavuş Marvich'in evinin bulunduğu Tomurcuk Sokak'ta gerçekleştirildi.
Aksoy ve Kışlalı'nın evinin önünde
Bu çerçevede yürütülen tatbikatların beşincisi Muammer Aksoy'un evinin önünde, altıncısı ise Ahmet Taner Kışlalı'nın evinin sokağında gerçekleştirildi.
Güvenlik ekipleri, gözaltındaki sanıklar Ferhan Özmen ve Necdet Yüksel ile ilk olarak Muammer Aksoy'un 31 Ocak 1990'da öldürüldüğü Bahçelievler'deki evinin önüne gittiler.
Burada Ferhan Özmen, Ankara DGM Savcısı Hamza Keleş'e suikastı nasıl gerçekleştirdiğini anlattı.
Daha sonra Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı'nın evinin bulunduğu sokağa gidildi. Burada Ferhan Özmen, Kışlalı'nın evinin bulunduğu sokağa gece bir araçla 3 kişi geldiklerini söyledi. Özmen, kendisinin gözcülük yaptığını, Necdet Yüksel ve arabada bulunan diğer şahsın da bombayı alarak arabadan indiklerini anlattı. Daha sonra Necdet Yüksel'e de tatbikat yaptırıldı. Tatbikatlar sırasında Savcı Keleş de, Özmen ve Yüksel ile birlikte, bombayı yerleştirmeden önce dolaştıkları sokakları gezdi. Keleş, her noktada, Özmen ve Yüksel'e sorular yönelterek, sokakta gezdikleri noktaları teyit ettirdi.
Tatbikatlar sırasında zanlılara, yüzlerini tamamen kapatan siyah bereler giydirildi. Tatbikat sırasında çevrede toplananlar da, "Katiller, İran uşakları, İran'a gidin" diye bağırarak zanlıları protesto ettiler.
Tatbikatların tamamlanmasından sonra Ferhan Özmen ve Necdet Yüksel, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldüler.
Gazeteciler yaralandı
Bu arada, tatbikat, çok sayıda gazeteci tarafından takip edilirken, bazı gazeteciler yaralandı. Gelişmeleri bir duvarın üzerinden görüntülemeye çalışan TGRT'nin İstanbul'dan gelen kameramanı Murat Dinçer dengesini kaybederek sivri uçlu bahçe demirlerinin üzerine düştü. Göğsünün sağ tarafına demirin saplanmasıyla yaralanan Dinçer, Bayındır Hastanesi'ne kaldırıldı.
Bayındır Tıp Merkezi Acil Servis Nöbetçi Başhekimi Hakan Çorap, olay sırasında demir çubuğun, Dinçer'in sağ göğsünün altından 2-2.5 santimetre kadar girdiğini söyledi. Akciğerde herhangi bir hasarın meydana gelmediğini belirten Çorap, Dinçer'in gözlem amaçlı olarak 1 gün için medikal tedavi altında tutulacağını kaydetti. Çorap, "Dinçer'in durumu gayet iyi. Herhangi bir sorun olmadığı takdirde, yarın (bugün) taburcu edilecek" dedi.
Radikal gazetesi foto muhabirlerinden Adem Altan da tatbikatı izlerken düşerek hafif şekilde yaralandı.
www.evrensel.net