21 Mayıs 2000 01:00

Uganda halkına kobay muamelesi

ABD'li araştırmacıların buldukları AIDS aşısının sağlıklı Ugandalılar üzerinde denenmesi kararlaştırıldı. İlacın tüm yan etkileri de böylece test edilmiş olacak.

Paylaş
Uganda halkına kobay muamelesi
Amerikalı bilim adamları, yeni ürettikleri AIDS aşısını Uganda'da deneyeceklerini açıkladılar. Aşı, "AIDS virüsünün bir kısmının vücuda enjekte edilmesi" yöntemiyle uygulanacak, başarılı olup olmayacağı ve yan etkileri henüz AIDS olmamış Afrikalılar üzerinde araştırılacak.
Uganda Sağlık Servisi Başkanı Francis Omaswa bu durumu, "milyonlarca AIDS'linin bulunduğu Uganda için tek çare olarak gördüklerini" ve "ülkesindeki AIDS'li insanların pahalı ilaçları alamaması" nedeniyle kabul ettiklerini söyledi.
Tıp tarihine AIDS virüsünü bulan bilim adamı olarak geçen Amerikalı Dr. Robert Gallo, başında bulunduğu Maryland Üniversitesi İnsan Virüsleri Enstitüsü yetkilileriyle yeni hazırladığı AIDS aşısını Uganda'da deneyeceklerini açıkladı. Ağızdan alınacak aşının dozunun bir dolar veya daha altında olacağı duyuruldu.
Uganda: Tek çaremiz bu
Aşı ile ilgili basın toplantısına katılan Uganda Sağlık Servisi Başkanı Francis Omaswa da, aşının, milyonlarca AIDS'linin bulunduğu Uganda için tek çare olduğunu savunarak ülkesindeki AIDS'li insanların pahalı ilaçları alamadığını açıkladı. Omaswa, geçtiğimiz günlerde fakir ülkeler için AIDS ilaçlarının fiyatlarını yüzde 80 indireceklerini açıklayan firmaların, Uganda'ya ve Sahra Afrikası'na umut olmadığını, bu yüzden tek alternatif olarak aşının denenmesinin kaldığını savundu.
Vücuda virüs enjekte edilecek
Salmonella bakterisinin kullanılacağı aşının klinik denemelerinin 18 ay içinde başlayacağı kaydedildi. Araştırmacılar, Salmonella bakterisi ve HIV virüsüne ait DNA'nın küçük bir kısmının bulunacağı aşının, bu şekilde hem daha ucuza mal edileceğini hem daha bol miktarda elde edilebileceğini bildirdi. Aşıdaki HIV DNA'larının sadece virüsün bir kısmı olacağı, enfeksiyon yapıcı etkisinin bulunmayacağı öne sürüldü.
Aşının sonucu bilinmiyor
AIDS için umut olduğu belirtilen aşının etkisi şöyle gerçekleşiyor:
Aşının alınmasıyla birlikte Salmonalle bakterisi bağırsaklardaki hücreler tarafından öldürülüyor ve bakterinin dağılan hücreleri ile birlikte aşıda bulunan HIV DNA'ları serbest kalıyor. Serbest kalan HIV DNA'larını ele geçiren HIV enfeksiyonlu hücrelerin, aşıda bulunan fakat zararlı olmayan bu HIV DNA'larını kopyalamaya başlamalarıyla birlikte, vücudun savunma sistemi uyarılarak harekete geçiriliyor. Araştırmacılar, vücudun savunma sisteminin uyarılmasıyla gerçek HIV virüslerine saldırarak onları öldüreceğini umuyor.
Şans çok düşük
Öte yandan, şimdiye kadar iki düzineden fazla AIDS aşısının dünya çapında denendiği, ancak sadece birinin umut verdiği açıklandı. Vaxgen firması tarafından üretilen aşının sonuçlarının ise, 2002 yılı sonlarında veya 2003 yılı başında belli olabileceği ifade ediliyor.
ÖNCEKİ HABER

Avukat hanım, kimliğiniz...

SONRAKİ HABER

Küçükçekmece'de çocuk istismarı: 5 yaşındaki çocuk yoğun bakımda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa