Mahkemeden tecavüze kılıf

Batman'da üç korucunun tecavüzüne maruz kalan Remziye Dinç'in açtığı davada Mahkeme, "Dinç'in tecavüzü kendi rızası ile kabul ettiği" kanaatinde ısrar ediyor.

Mahkemeden tecavüze kılıf
Beyda Yıldız
Batman'da üç korucunun tecavüzüne maruz kalan Remziye Dinç'in açtığı davanın Yargıtay'ın bozma kararından sonraki ikinci duruşmasında, Batman Ağır Ceza Mahkemesi 1 yıl 6 aylık hapis cezası kararında direndi. Mahkeme, "Dinç'in tecavüzü kendi rızası ile kabul ettiği" kanaatinde ısrarı elden bırakmadı. Ve eldeki tüm raporları yok saydı. Dinç'in avukatları, davayı önümüzdeki günlerde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'e taşıyacak.
Batman'ın Kozluk ilçesinde 1995 yılında, o dönem 18 yaşından küçük olan Remziye Dinç'e silah zoruyla tecavüz eden üç korucunun Yargıtay'dan sonraki ikinci duruşmasına, önceki gün Batman Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya sanık korucular Ekrem Nevzat, Ceyhan Altuner ve Nevzat Altuner katılmadı.
Yargıtayın Dinç'in kemik incelemesinin yapılması için tekrar gönderdiği dosya, Batman Ağır Ceza Mahkemesi heyetince, TCK'nın 18 yaşını dolduran çocuklara yapılan tecavüz suçunu düzenleyen 416/3'üncü maddesince tekrar ele aldı. Duruşmada kemik inceleme raporlarında olay tarihinde Dinç'in 18 yaşından küçük olduğunun tespit edildiği belirtildi. Ancak mahkeme heyeti, "Yine de Dinç kendi rızası ile cinsel ilişkiye girmiştir" iddiasında direnerek dosyayı kapattı. Heyet, sanık koruculardan sadece Nevzat Altuner'in 1 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasını diğer korucular Ekrem Nevzat ve Ceyhan Altuner'in beraatinde karar kıldı.
Dinç'in avukatları ise bunun kabul edilemeyeceğini belirterek, "Remziye'nin tecavüze rızası konusunda sizde nasıl bir karar oluştuğuna dair gerekçe vermek zorundasınız" dedi. Ancak heyet bu konuda da suskun kalmayı tercih etti.
Üç rapor üç itiraz
Remziye Dinç tecavüz nedeniyle sahip olduğu çocuğun koruculardan birinden olduğunu tespit eden Adli Tıp Kurumu raporlarına, Çapa Tıp Fakültesi Psiko Travma Merkezi tarafından verilen bir rapora ve olay tarihinde 18 yaşından küçük olduğunu belirtir kemik inceleme raporuna sahip. Ancak mahkeme heyeti tüm bu raporları kabul etmemekte direndi.
Dosya AİHM taşınıyor
Dinç'in avukatları kararı tekrar temyiz edeceklerini söylediler. Dinç'in avukatlarından Eren Keskin önümüzdeki günlerde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracaklarını söyledi. Dinç, halen Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nda tedavi görüyor.
www.evrensel.net