Peru'da ikinci tur gerginliği

Peru'da devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turuna bir hafta kala, muhalif aday Toledo, seçimin ertelenmesini isterken, isteği gerçekleşmezse seçimlerden çekileceğini açıkladı.

Peru'da ikinci tur gerginliği
Peru'da devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nin rakibi olan Alejandro Toledo, seçim tarihi ertelenmezse seçime katılmayacağını açıkladı. Toledo, düzenlediği basın toplantısında, 28 Mayıs'ta yapılacak seçime hazırlanmak için yeterince zaman olmadığını ifade ederek, "Seçim tarihinin 18 Haziran'a uzatılmasını talep ettik. Partim Peru
Possible'ın 28 Mayıs'taki yapılacak bir seçime katılmayacağını söylemek zorundayım" dedi.
Toledo, seçimlerin ilk turundaki düzensizliklerin ortadan kaldırılmaması durumunda, 18 Haziran'daki seçimlere katılmayacağını söyledi.
Talebi kabul edilmedi
Peru diktatörü Fujimori ise, seçim tarihinin Anayasa'da öngörüldüğü şekilde belirlendiğini belirterek, ikinci turun ertelenmesine karşı çıkıyor. Seçim Kurulu da, Toledo'nun seçimlerin ertelenmesi talebinin kabul edilmediğini açıkladı. Kurul tarafından yapılan ve ulusal radyoda yayımlanan tek cümlelik açıklamada, "İkinci tur seçimlerin tarihinin ertelenmesi talebi reddedilmiştir" denildi.
Bu arada Toledo'nun basın toplantısından saatler önce Ayacucho kentinde meydana gelen protesto eylemlerinde, Fujimori'nin seçim aracına taşlar atan yüzlerce genç, "Defol, zalim" ve "Kahrolsun diktatör" şeklinde sloganlar attılar. Fujimori'nin korumaları, Ayacucho Üniversitesi öğrencisi olan göstericileri dağıtmak için havaya ateş açmak zorunda kaldı. İktidar, Toledo'nun isteğinin reddedilmesinin, yeni ve daha kitlesel protestolara yol açmasından korkuyor.
www.evrensel.net