02 Mart 2011 13:21

‘Diyarbakır’daki her yüz kadından 51’i eşinden şiddet görüyor’

Diyarbakır’da her yüz kadından 51’inin eşinden şiddet gördüğü belirtildi.Bağlar Belediyesi, Diyarbakır Kadın Akademisi ve Bağlar Kadın Kooperatifi’nin katkılarıyla Diyarbakır’daki kadınların eğitim, evlilik, şiddet, sağlık ve anadil gibi konularda yaşadıkları sıkıntıları tespit ederek, şiddet oranını ölçme

‘Diyarbakır’daki her yüz kadından 51’i eşinden şiddet görüyor’

Paylaş

Bağlar Belediyesi, Diyarbakır Kadın Akademisi ve Bağlar Kadın Kooperatifi’nin katkılarıyla Diyarbakır’daki kadınların eğitim, evlilik, şiddet, sağlık ve anadil gibi konularda yaşadıkları sıkıntıları tespit ederek, şiddet oranını ölçmek ve “Diyarbakır’daki 16 yaş ve üstü kadın profilini” çıkarmak amacıyla yapılan araştırmanın sonuçları Bağlar Belediyesi Konferans Salonu’nda açıklandı.

KADINLARIN YARISINDAN FAZLASI ŞİDDET GÖRÜYOR

Araştırmaya göre, Diyarbakır’daki her yüz kadından 40’ı, 18 ve altında yaşlarda evlendiğini söyleyen Gür, evliliklerin yüzde 27’sinin birinci dereceden akrabalarla gerçekleştirildiğini belirtti. Diyarbakır’daki her yüz kadından 51’inin eşinden şiddet gördüğünü ortaya koyan araştırma, küçük yaşta, görücü usulüyle ve resmi nikâhsız evliliklerde kadınların daha çok şiddete maruz kaldığını gösteriyor.

EĞİTİMLİ KADINLAR DAHA AZ ŞİDDET GÖRÜYOR

“Eğitimli kadınlar daha az şiddete maruz kalıyor. Eğitimli erkekler ise daha az şiddet uyguluyorlar” diyen Adil Gür, “Şiddet, az kaynakların paylaşılmasından kaynaklanır. Buna ben de katılıyorum. Yoksul hanelerde bu nedenle şiddet daha fazladır. Eğitim ve gelir seviyesi şiddetin azalmasında belirleyicidir, fakat tek başına da yeterli değil” diye konuştu.

‘ANADİLİN ENGELLENMESİ SOSYAL ŞİDDETTİR’

Anadil sorununun ise sosyal şiddet başlığı altında değerlendirilebilecek bir konu olduğunu dile getiren Gür, kadınların büyük bir çoğunluğunun evde anadillerini konuştuğunu, kamusal alanda ise yok denecek az oranda anadil konuştuğunu söyleyerek, “‘Anadilde eğitim ister misiniz?’ sorununa ise kadınların yarısından fazlası ‘evet’ yanıtı verdi” diye konuştu. (DİYARBAKIR)

ÖNCEKİ HABER

Kaddafi saldırıya geçti

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa