19 Mayıs 2000 01:00

Gölcük Tersanesi'nde kıyıma öfke

Gölcük Tersanesi Komutanlığı işyerlerinde çalışan Türk Harb-İş Sendikası'na üye işçiler...

Paylaş
Gölcük Tersanesi'nde kıyıma öfke
Gölcük Tersanesi Komutanlığı işyerlerinde çalışan Türk Harb-İş Sendikası'na üye işçiler, 2 arkadaşlarının iş akdinin feshedilmesine tepki gösterdiler.
Tersane kapısında öğle saatlerinde toplanan ve Adnan Menderes İş Merkezi'ndeki sendika binasına kadar alkışlarla yürüyen işçiler, bu sırada, tersane yönetimi aleyhine sloganlar attılar.
Türk Harb-İş Sendikası Gölcük Şube Başkanı Hayati Alp, burada işçilere hitaben yaptığı konuşmada, sendika danışma kurulunda da görev yapan Ruşen Eskidir ve Salih Efe adındaki arkadaşlarının iş akitlerinin feshedilmesini kabul etmeyeceklerini belirterek, "İki arkadaşımızın iş akdi, gerekçe gösterilmeden feshedilmiştir" dedi.
Tersane işçilerinin, deprem sonrası kişisel kayıplarına rağmen, işyerinde oluşan kayıpları gidermek için gece gündüz çalıştığını anımsatan Alp, şunları söyledi: "Üyelerimizin hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkartılmaları, iş barışı ve huzurunu dinamitlemekten başka bir şey değildir. İşçiler arasında korku ve endişe yayarak gözdağı verilmek isteniyor. Gölcük işçisi, sendikal örgütümüz üzerinde oynanmak istenen ve işçinin birliğini bozmayı hedefleyen bu ve benzeri oyunlar ile uygulamalara, kararlılıkla dur diyecektir. İşten atılan arkadaşlarımızın, işe döndürülmesini istiyoruz."
Bir süre sloganlar atan yaklaşık 3500 tersane işçisi, konuşmanın ardından ünitelerine giderek işbaşı yaptı. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Sezer'den 19 Mayıs'ta demokrasi mesajı
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında demokrasinin daha da geliştirilmesi, evrensel standartlara ulaştırılması ve hukuk devleti ilkesinin yaşama geçirilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasının, ülke gündemindeki öncelikli konulardan biri olduğunu belirttti. Sezer, "Türkiye, adaylık aşamasını en iyi biçimde değerlendirerek, diğer alanlarda olduğu gibi demokrasisini de AB standartlarına ulaştıracaktır" dedi.
Sezer, şöyle devam etti: "Ülkenin kurtuluşunun ancak ulusla birlikte başarılabileceğini gören Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışı, bugünlere gelmemizi sağlayan bağımsızlık hareketinin sembolü olmuştur. Türk ulusu, Atatürk'ün önderliğinde kenetlenerek kendi kaderine el koymuş, Ulusal Kurtuluş Savaşı ile var olma mücadelesi vermiştir.
Yaşadığı sayısız sıkıntı ve acıya karşın ulusumuz her defasında tarih sahnesine yine başı dik olarak çıkmasını bilmiştir. Böylece, asırlardır bağımsız yaşadığımız kutsal vatan toprakları üzerinde, Atatürk'ün ileri görüşlülüğü sonucu çağdaş ilkelere dayanan modern Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur."
Cumhuriyetin ilanıyla birlikte Türk ulusunun yönünü belirlediğini ve hayatın her alanında ilericiliği benimseyen atılımların gerçekleştirildiğini kaydeden Sezer, cumhuriyetin, kapsamlı bir dönüşümü yansıtan ve her yönden uygar ülkeler düzeyine çıkmayı hedefleyen büyük bir çağdaşlaşma hareketi olduğunu vurguladı.
'Cumhuriyet, eşitliktir, özgürlüktür.'
Sezer, şunları kaydetti: "Cumhuriyet, eşitliktir, özgürlüktür. Cumhuriyet, ulusumuzun birlik, beraberlik ve özgürlük içerisinde yarınlara hazırlanmasının güvencesidir. Türk ulusu, cumhuriyet ile çağdaş olmanın haklı onurunu tatmış, gelişen ve kalkınan bir 'dünya devleti' olmanın kıvancına erişmiştir. Demokrasimizin daha da geliştirilmesi, evrensel standartlara ulaştırılması ve hukuk devleti ilkesinin yaşama geçirilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması, ülke gündemindeki öncelikli konulardan biridir" dedi.
Sezer, mesajının sonunda ise gençlere şöyle seslendi: "Bugünün sizlere bayram olarak armağan edilmesi, ulusumuzun size verdiği değerin önemli bir göstergesidir. Büyük Atatürk'ün 'Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum' sözleri, sizlere ne kadar güvendiğini en iyi biçimde ortaya koymaktadır. Ülkemizin geleceği sizlersiniz. Her zaman ileriyi düşünmeli, daha iyiyi hedeflemeli, bilimin ışığında yaratıcı düşünceyi egemen kılmalısınız. Uygarlık yarışında ülkemizin daha etkin olarak var olabilmesi için geleceğin yöneticileri olarak sizlere de büyük görevler düşmektedir. Sizlerin, kendi geleceğinizle birlikte ülkemizin yarınlarını da güvence altına alacak çağdaş bir eğitim ve öğrenim görerek, uygarlığı tüm ürünlerinden yararlanarak yetişmeniz, en büyük amacımızdır." Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutlayan Sezer, başta yüce Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın kahramanlarını rahmet ve şükranla andığını belirtti.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Cezaevi içinde cezaevi

SONRAKİ HABER

Antalyalı elma üreticisi zor durumda: Elma ihracatı durma noktasında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa