18 Mayıs 2000 01:00

Perdede şenlik başlıyor

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSAV)'nın düzenlediği 12. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali bugün başlıyor. Festival 4 Haziran'a kadar devam edecek.

Paylaş
Perdede şenlik başlıyor
İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSAV)'nın düzenlediği 12. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali bugün başlıyor. Yunanistan, İtalya, İngiltere ve Almanya'dan beş oyunun, Türkiye'den ise sekiz oyunun sahneleneceği festival 4 Haziran'a kadar devam edecek. Oyunlar; Atatürk Kültür Merkezi Büyük Salon, Harbiye Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu, Aziz Nesin Sahnesi, Kenter Tiyatrosu, Karaca Tiyatrosu, Ses Tiyatrosu, İSM Kumpanya Sahnesi'nde sergilenecek. Tiyatro Festivali geçtiğimiz yıla oranla, oyun kalitesi bakımından olmasa da, sayı bakımından zayıf kalıyor. Festivalde bugün Edofos Dans Tiyatrosu tarafından sahneye konulan "Medea" isimli oyunun gösterimi saat 20.30'da AKM Büyük Salon'da gerçekleştirilecek.
Ortak yapımlar ve buluşmalar
1999 yılından bu yana ortak yapımlara yer verilen festival bu geleneğini sürdürüyor. Murathan Mungan'ın yazdığı, Mustafa Avkıran'ın yönettiği 'Dumrul ve Azrail' isimli oyuna, Hebbel Theater, 'Berlin' ile birlikte ortak yapımcı imzasını atıyor. 5. Sokat Tiyatrosu tarafından oynanan oyunun prömiyeri Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali'nde yapılırken, oyun 2001 yılında Berlin Hebbel Theater'da oynanacak. Atina'dan festivale katılacak olan Edafos Dans Tiyatrosu Euripides'in tiragedyası 'Media'yı sergileyecek. Hareket ve miziğin hakim olduğu 'Media' Dimitris Papaiannou tarafından yönetiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi festivale, Kenan Işık'ın yazıp yönettiği 'Aşk Hastası' isimli oyunla katılıyor. Tanztheater Wuppertal ve Pina Bausch, 'Masurca Fogo' oyunuyla festivale ikinci kez katılıyor. Tiyatro Sütüdyosu yapımı 'Lillian' ilk kez 12. Uluslararası Tiyatro Festivali'nde perdelerini açacak. William Luca'nın yazıp, Ahmet Leventoğlu'nun yönettiği 'Lillian' bir aşk öyküsünden yola çıkıyor ve Mc Carthy döneminin düşünceyi engelleyen politikalarına değiniyor. Yıldız Kenter'in oyunu 'Hep Aşk Vardı' prömiyerini festivalde yapacak oyunlardan. Robert Wilson'un tasarlayarak sahneye koyduğu 'Önceki Günler; Ölüm, Yıkım & Diderot III' bir ortak yapım. Oyunun prodüktörlüğünü İtalyan Change Performing yapmış. Ortak yapımcıları ise; Lincoln Center Festival, Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali ve MC 93 Bobigny Paris. Festivalde sahnelenecek diğer oyunlar ise şöyle:
Genco Erkal; 'Can', Ferhan Şensoy'un Anton Chekhov'un oyunundan yola çıkarak yazdığı 'Fişne Pahçesu', Ümit Ünal ve Kerem Kurdoğlu'nun yazdığı 'Sahte Kimlikler'. Tanzheater Wuppertal ve Pina Bausch dans ekipleri 30-31 Mayıs ve 1, 2, 3 Haziran tarihlerinde Aksanat Dans Stüdyosu'nda atölye çalışmaları yapacak. Festivalin konuklarından Alman sinema oyuncusu Hanna Scygulla, Bertolt Brectht'le özdeşleştirilen ünlü besteci Kurt Weill'in ölümünün 50. yıldönümü nedeniyle "Brecht Burada ve Şimdi' isimli bir konser verecek.
Devlet Tiyatroları festivalde yok
12. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali'nde bu yıl Devlet Tiyatroları'na ait oyun sahnelenmiyor. İKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı, Devlet Tiyatroları'ndan festivale katılmak üzere 'Büyük Romilus' isimli oyunu istediklerini, ancak bu oyun yerine başka oyunlar verilmek istenince Devlet Tiyatroları'na festivalde yer vermediklerini açıkladı. Devlet Tiyatroları festivale Ferdi Merter'in 'Dava' ve Tamer Levent'in yönettiği 'Önce İnsan' isimli oyunlarla katılmak istemişti.
ÖNCEKİ HABER

Maç bahane, rantı şahane

SONRAKİ HABER

Bursa'da devrilen tırdaki zeytinyağı tenekeleri yola saçıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa