Emek Platformu topu yine taca attı

İşçilerin, bir an önce harekete geçmesini istediği Emek Platformu, somut eylem kararları almak yerine beklemeyi seçti.

Emek Platformu topu yine taca attı
İşçilerin, bir an önce harekete geçmesini istediği Emek Platformu, somut eylem kararları almak yerine beklemeyi seçti. Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile görüşmeyi kararlaştıran Emek Platformu, 'hükümetin tavrı'na göre bölge mitingleri yapılacağını, daha sonra Ankara yürüyüşü gibi merkezi bir eylemin gündeme geleceğini açıklamakla yetindi.
Emek Platformu'nu oluşturan 15 örgütün başkanları, dün saat 10.30'da DİSK'te toplanarak, bugüne kadar yapılan bölge toplantılarını, sözleşme görüşmeleri ve hükümetin politikalarını ele aldı.
Toplantının ardından Emek Platformu adına DİSK Genel Başkanı Vahdettin Karabay tarafından yapılan açıklamada, 31 Mart'ta İzmir, 16 Nisan'da Adana, 29 Nisan'da Bursa, 13 Mayıs'ta Trabzon ve 14 Mayıs'ta Erzurum'da yapılan bölge toplantılarında dile getirilen sıkıntıların başında hükümetin enflasyonu düşürme adına IMF ve Dünya Bankası talimatlarının uygulamasının geldiği belirtildi. "Enflasyonun emekçilerin aldığı ücretten kaynaklanmadığı bilinmesine rağmen, ücretleri dordurma anlamına gelen artışların zorlanması, bu amaçla toplusözleşmelere müdahale edilerek grev ertelemesine gidilmesi, kamu çalışanlarının ve emeklilerin sefalet ücretine mahkûm edilmesi tüm toplantılarda eleştirilmiş ve kabul edilemez bulunmuştur" denilen açıklamada, hükümetin toplusözleşme düzenine ve grevlere müdahaleden vazgeçmesi istendi.
'Zorunlu tasarruflar ödensin'
Emek Platformu'nun grev kararı almış olan sendikaların mücadelesini destekleyeceği kaydedilen açıklamada, zorunlu tasarrufların ödenmesinin öncelik açısından acil bir talep olarak ele alındığı belirtildi. Hükümetin zorunlu tasarrufların ödenmesine ilişkin politika belirlememiş olması eleştirilen açıklamada, emekçilerin birikimlerinin nemalarıyla birlikte haziran ayı içerisinde ödenmesi talep edildi.
Son bir kez daha!
Emek Platformu'nun hükümeti son bir kez daha uyarmayı görev kabul ettiği belirtilen açıklamada, "Grev erteleyerek, zorunlu tasarruflara el koyarak, ücretleri dordurarak bu ülkeyi esenliğe çıkarmak mümkün değildir. Yıllardır istikrar programlarının yükü altında ezilen, her an işten atılma tehdidiyle karşı karşıya olan emekçilerin daha fazla dayanmaya tahammülü kalmamıştır" denildi.
Bölge toplantılarına İstanbul, Diyarbakır, Kayseri, Zonguldak, Ankara ve Trakya'da devam edileceği bildirilen açıklamada, talepler doğrultusunda yerel mitingler yapılacağı, "hükümetin tavrına bakılarak bu etkinliklerin merkezi düzeye çıkarılacağı" bildirildi. Önümüzdeki hafta Ankara'da toplanacak olan Emek Platformu, bu toplantının ardından talepleri Başbakan'a ileterek 'hızla çözüm üretilmesini' isteyecek.
www.evrensel.net