Fotoğraf: Evrensel

SASA grevi coşkuyla sürüyor

Grevin ilk gününden itibaren SASA işçilerinin grevine ilgi gösteren Adanalı işçilerin destekleri grevcilerin coşkusunu artırıcı, grev yerini grev yerine döndürücü bir rol oynuyor.

SASA grevi coşkuyla sürüyor
Halil İmrek
Sabancı Holding'e bağlı SASA'da, Petrol-İş üyesi işçilerin başlattığı grev üçüncü gününü geride bıraktı. İşyerinin teknik özelliğinden dolayı üretimin ancak 7 gün içinde tamamen duracağı belirtilirken, grev yerine ziyaretler de başladı.
Türk Harb-İş Adana Şubesi ve Emeğin Partisi Adana İl Örgütü dün grev yerine gelerek işçilere destek destek verdi. Grevin canlı bir şekilde sürdüğü işyerinde özellikle 07.00 ve 15.00 vardiya değişimlerinde fabrikanın önü adeta miting alanına dönüyor.
Gelişmeler hakkında gazetemize bilgi veren Petrol-İş Adana Şube Başkanı Ahmet Kabaca, 7 gün içinde örgütlü oldukları tüm bölümlerde işbırakmış olacaklarını ifade ederek, korvortör bölümünde grevin ilk gününde üretimin durduğunu, kalite kontrolda iki gün sonra, iplik işletmesinde 3 gün sonra işin durdurulacağını söyledi.
İşçilerin vardiya değişimlerinde canlı bir şekilde grev yerinde beklediklerini ve morallarinin yüksek olduğunu dile getiren Kabaca, fabrika önünde düzenli olarak grev sözcülerinin de nöbete başladığını kaydetti. İşverenlerin, "SASA işçisi yüksek ücret alıyor, rekabet etme şansımız kalmıyor, üretim kısıtlanabilir ve işten atılmalar başlar" şeklindeki tehditkâr açıklamalarını değerlendiren Kabaca, greve gittikleri her dönemde işverenlerin bu açıklamaları yaptıklarını, sendika olarak tehditlere boyun eğmeyeceklerini ifade etti.
Tek sorun ücret değil
Özellikle DupontSA Genel Müdürü Kerry Kehoe'nin tehdit edici açıklamalarını sadece bugün değil, her gün yaşadıklarını belirten Kabaca, sadece ücret artışının sorunu çözmediğini söyledi. İşçilerin her gün işe geldiklerinde, "Acaba bugün işten atılır mıyım?" korkusu yaşadığına dikkat çeken Kabaca, gerçekten her gün işçi atıldığını, müteahhit işçilerin her üretim birimine yerleştiğini vurguladı. SASA'da müteahhitleştirmenin önemli bir problem olduğunu dile getiren Kabaca, grevin önemli bir talebinin de müteahhit işçilerin kadrolu ve sendikalı olması olduğuna işaret etti.
Greve destek ziyaretleri başladı
Öte yandan grev yerine ziyaretler de başladı. Dün grevi ziyaret eden Türk Harb-İş Genel Merkez, Ankara ve Adana şube yöneticileri, işçilere destek verdiler.
Emeğin Partisi Adana İl Örgütü de Petrol-İş Adana Şubesi'ni ziyaret ederek grev hakkında bilgi aldılar. Daha sonra grev yeri olan SASA fabrikasına gelen EMEP'liler, işçilerin haklı grevinin yanında olduklarını ifade ettiler.
www.evrensel.net