17 Mayıs 2000 01:00

İzmir yağmaya açıldı

İzmir'in Narlıdere ve Balçova ilçelerini kapsayan alandaki doğal güzellikler "ne kadar rant sağlayacağı" hesabı yapan belediyelerin insafına terk edildi. Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nun "1. derece doğal SİT alanı" kararı hakkında "yürütmeyi durdurma" kararı verildi.

Paylaş
İzmir yağmaya açıldı
İzmir'de Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1. derece doğal SİT alanı ilan edilen Narlıdere ve Balçova sınırları içindeki bölge SİT alanı olmaktan çıkarıldı. Karar üzerine açıklama yapan belediye başkanları, rant hesabı yapınca, bölgenin yağmaya açılacağı kaygıları da yoğunlaştı.
Narlıdere Belediye Başkanı mimar Abdül Batur, İzmir 3. İdare Mahkemesi'nin, açtıkları davada, 1. derece doğal SİT ilan edilen Narlıdere bölgesi ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermesini sevinçle karşıladı. Hemen bir basın toplantısı düzenleyen Batur, düzenlediği basın toplantısında, kararın bugün eline geçtiğini belirterek, "Hukukun verdiği kararları, Koruma Kurulu'nun itiraz sürecini tamamladıktan sonra uygulamaya koyacağız" dedi. Mahkeme heyetinin belirlediği kişilerin bölgede yaptığı incelemeler sonucu bu karara vardıklarını söyleyen Batur, bu karar ile SİT alanı kararının yürürlükten kaldırıldığını dile getirdi.
Belediye rant derdinde
Narlıdere Belediyesi olarak olarak bundan böyle bu bölgeye ruhsat ve oturma raporu verilmesi yetkisinin yeniden kendilerine geçtiğini söyleyen Batur, "İtiraz sürecini bekleyeceğiz, yeni kurul üyelerinin sağduyulu olduğuna inanıyorum" dedi. SİT konusunda yürütmenin durdurulmasıyla, yöreden belediyeye 200 milyar lira dolayında gelir sağlanacağını da belirtti.
Büyük bir alanı kapsıyor
SİT alanı ilanı konusunda yürütmeyi durdurma kararının verildiği bölgede yer alan Balçova Belediyesi de, Narlıdere Belediyesi'ne benzer bir tepki verdi. Balçova Başkanı Ali İhsan Ülker, yürütmeyi durdurma kararının Balçova'yı da kapsadığını belirterek, "SİT kararı kalkmıştır" dedi. Ülker, olağanüstü meclis toplantısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, daha önce alınan birinci derece doğal SİT kararının yanlış olduğunu iddia ederek, "SİT kararı kalktı demek için henüz erken, ama bence SİT kararı kalkmıştır. Mahkeme kararı, Üçkuyular Vapur İskelesi'nden İstihkam Viyadüğü'ne kadar olan bütün alanı kapsıyor" diye konuştu.
Yetki belediyeye geçti
İzmir'de Narlıdere ve Balçova ilçeleri sınırları içindeki geniş bir bölge, Kültür Bakanlığı İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından, bölgede yapılan tespit çalışmalarının ardından 8049 sayılı kararla 1. derece doğal SİT alanı olarak ilan edilmişti.
Bu karar, bölgeye ruhsat ve oturma raporu verilmesi yetkisini ilçe belediyelerinden alarak Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na veriyor ve düzensiz yapılaşma ile doğal güzelliklerin ortadan kaldırılmasını engelliyordu.
Belediye başvurmuştu
Narlıdere Belediyesi, İzmir 3. İdare Mahkemesi'ne açtığı dava ile kurulun bu kararının iptalini ve yürütmenin durdurulmasını istemişti. Eğer, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı kesin karar haline gelirse, ruhsat ve oturma izni verme yetkisi "kaç para kazanacağı" hesabı yapan belediyelerin eline geçecek.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

SASA'da grev başladı

SONRAKİ HABER

EGEÇEP: Suyumuza ve ormanımıza sahip çıkalım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa