17 Mayıs 2000 01:00

7 yıldır arşive bakmadınız mı?

Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu ile Gazeteci-Yazar Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı cinayetlerinin aydınlatılması için...

Paylaş
7 yıldır arşive bakmadınız mı?
Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı suikastları çerçevesinde başlatılan soruşturmalarla ilgili önceki gün "Arşivlere bakın" diyen İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, dün gazetecilerin şu can alıcı sorusundan kurtulamadı: "Siyasi irade yedi yıldır arşivlere bakmamış mı?"
İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, TBMM İçişleri Komisyonu'ndaki görüşmelere katılmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Şu anda bir şey söyleme şansım yok. Arkadaşlarımız çalışıyor. Bütün her konu üzerinde çalışıyoruz" diye konuştu.
Tantan, "Arşivlere bakın sözünü biraz açabilir misiniz?" sorusuna şu karşılığı verdi: "Bu sorulara bakıldığında hiç arşiv çalışması yapmadığınız anlaşılıyor. Sadece emniyet arşivleri değil, sizin arşivleriniz de size gerçekleri yakalatabilir. Genç gazeteci arkadaşlarımızdan arşiv bilgileri yüksek sorular sormasını ve o yönde halkımızı aydınlatmasını bekleriz."
Tantan, "Siyasi irade yedi yıldır arşivlere bakmamış mı?" sorusuna, "Biz devamlı arşivli çalışırız" karşılığını verdi.
Güzel sürprizler olacak
Emniyet Genel Müdürü Turan Genç de, bir gazetecinin "Bazı yazarlar temkinli olunmasını söylüyor" sözü üzerine, şunları kaydetti: "Şimdiye kadar aydınlatılamayan bazı cinayetler birden aydınlanırsa elbette herkeste kuşku olur. Ama iyi yoldayız, emin yoldayız. Yakın bir zamanda gereken açıklamalar yapılacak. Ve kamuoyu büyük bir rahatlığa kavuşacak. Güzel sürprizler olacak."
Genç, "Kamuoyu nasıl olduğunu merak ediyor" diyen bir başka gazeteciye, "Birden olur mu bu işler? Uzun bir sessizlik dönemi var. O sessizlik döneminde biz çalışıyorduk. Teşkilatımız çalışıyordu. Durduk yerde birileri gelip de 'Bu işi ben yaptım' der mi? Şimdiye kadar niye demediler? Demek ki, çalışmanın ürünü bu" şeklinde karşılık verdi.
Turan Genç, "Demek ki siyasi irade önemli rol oynuyor" şeklindeki soruyu da "Elbette, gayet tabii... Siyasi irade de var, bürokratik irade de. Tutarlı olunca, sürdüğü sürece bu işler olumlu sonuç veriyor. Hepsi, hepsi çözülecek" diye yanıtladı. Yapılan operasyonlar için özel ödenek istenip istenmediği yönündeki bir soru üzerine Genç, soruşturma başında "cüzi bir şey" istediklerini ifade etti. Turan Genç, "Güzel sürprizler olacak. Yeter ki arkadaşlarımızın moralini bozmasınlar" diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Giderayak yine yapacağını yaptı

SONRAKİ HABER

Bornova Belediyesi’nde TİS coşkusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa