Giderayak yine yapacağını yaptı

Demirel, cumhurbaşkanlığına veda ettiği günlerde bir hukuksuzluğa daha imzasını attı. Ormanlık arazi Cumhurbaşkanlığı'nın başvurusu ile bir gecede SİT alanı olmaktan çıkartıldı.

Giderayak yine yapacağını yaptı
Bülent Falakaoğlu
Antalya'da koruma altına alınan ormanlık ve kumsal alanlar, SİT kararları hiçe sayılarak, imar planları bir gecede değiştirilerek yağmaya açılıyor. Bu yağmada Demirel'in giderayak yaptığı hukuksuzluğun payı da var. Nitekim SİT kararı bir gecede Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nin kararıyla kaldırıldı. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'e de pay verildi.
Süleyman Demirel, cumhurbaşkanlığı makamına veda ettiği şu günlerde son hukuksuzluğunu da yaptı.
Antalya'da 1. derecede SİT ve turizm alanı sınırları içinde yer alan binlerce dönümlük arazinin tahsisi için, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nin talebiyle, harekete geçen bakanlıklar bir gecede SİT kararını kaldırdı, imar planlarının değişimini sağladı.
Olaya çevre örgütleri tepki gösterirken, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şubesi Başkanı Hediye Gündüz, bürokratik kulisler sonucu eşsiz güzelliğe sahip SİT alanı içerisinden binlerce dönüm Türki devlet başkanlarının özel mülküne tahsis edildi. Antalya'nın kumul sistemi ve doğal sahilleri şahıs ve şirketlere tahsis edilerek tehlikeye atılıyor" dedi.
Cumhurbaşkanı'nın devreye girmesiyle Türkmenbaşı ve Nazarbayev'e yapılan "kıyağın" gelişimi şöyle oldu:
24 Şubat 2000 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nin Orman Bakanlığı'ndan talebi üzerine 1. derecede SİT alanı ve turizm alanı sınırları içinde yer alan Antalya'nın Kemer ilçesi Tekirova beldesinde deniz kenarındaki binlerce dönümlük ormanlık alan üzerindeki SİT kararı bir gecede kaldırıldı. Antalya Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu yöneticileri Ankara'ya çağrılarak yapılan toplantının ardından, SİT kararının kaldırıldığında tarih 1 Mart 2000'ken aradan bir hafta geçmeden, 8 Mart 2000 tarihinde, planların değiştirilmesi için Turizm Bakanlığı harekete geçti. Turizm Bakanlığı Orman Bakanlığı'na gönderdiği yazıda arazinin, Güney Antalya Çevre Düzeni Planı'nda "doğal karakteri korunacak orman alanı'' olarak görüldüğünü hatırlatarak, statüsünün değiştirilmesi tavsiyesinde bulundu. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı da planda yaptığı değişiklikle tavsiyeye uydu, araziyi korumadan çıkardı. Ve ardından 190 bin metrekarelik alan Saparmurat Türkmenbaşı'na tahsis edildi.
44 bin 370 dekar Kazakistan'a
Kemer Beldibi'nde toplam 44 bin 370 bin metrekarelik alan daha Kazakistan'a sunulurken, unutulmayan bir diğer "kardeş ülke" de Kırgızistan oldu. Antalya merkez köylerinden Özlü'de 20 bin metrekarelik ormanlık alan da Kırgızistan'a verilirken, sık sık Antalya'da tatil yapan Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in ise tahsis edilen arazi üzerine bir villa yaptırdığı söyleniyor.
www.evrensel.net