Ekvador halkı ABD parasını istemiyor

Ekvador hükümetinin dolarizasyon çabaları, emekçilerin sert tepkisine yol açıyor. Süresiz grev başlatan öğretmenler, ücretlerinin iyileştirilmesini de talep ediyor.

Ekvador halkı ABD parasını istemiyor
Geçtiğimiz aylarda halk ayaklanması ve ardından gelen askeri darbe ile sarsılan Ekvador'da, hükümetin dolarizasyon girişimleri halkın yoğun tepkisine yol açıyor. Ülkenin resmi para birimi olan Sucre'yi dolara endeksleme yolunda 'yasal' girişimleri tamamlayan Gustavo Noboa hükümetine karşı geniş kesimler sokaklara dökülüyor.
Okullar kapandı
Son olarak Ekvadorlu öğretmenler, neoliberal ekonomi politikalarına karşı grev başlattı. Önceki gün başlayan süresiz grev eylemine katılan 140 bin öğretmen, ücretlerinin de iyileştirilmesini istiyor. Ülkede öğrenimi durduran eylem, geçtiğimiz hafta Ulusal Eğitimciler Sendikası ile hükümet arasındaki görüşmelerin geçtiğimiz hafta tıkanması üzerine başladı. Şu an aylık 65 dolar (40 milyon TL) ücret alan öğretmenler, en az 100 dolar talep ediyorlar. Grevdeki öğretmenler ülkenin çeşitli kentlerinde protesto eylemleri gerçekleştirdiler. Hükümet, diğer emekçi kesimlerinin de eyleme geçmesinden endişeleniyor. Ülkedeki olumsuz gidişe karşı tepkili olan bir diğer kesim de köylüler.
Dizginler ABD'ye
Bir doların 25 bin sucreden işlem gördüğü ülkede, yıllık yüzde 80 civarındaki enflasyon oranı, emekçilerin yaşam standardını daha da aşağıya çekiyor. Dolarizasyon, ülkenin ekonomisinin ve dolayısıyla siyasi geleceğinin bütünüyle ABD eline teslim edilmesi anlamına geliyor.
Ocak ayında Devlet Başkanı Jamil Mahuad'ın devrilmesine yol açan isyan sonrasında gerçekleştirilen darbe ile, Mahuad'ın yardımcısı Nobdoa başa getirilmişti. Bu ayaklanmaya katılan askerlerin de ordudan 'temizlenmesi' ülkedeki Amerikan varlığını pekiştiriyor.
www.evrensel.net