19 Ağustos 2011 11:09

İşçiler sorunlara karşı birlik olmalı

Geçtiğimiz yıl aralık ayında Antep’te düzenlenen sendikal konferansı örgütlemek için Sendikal Konferans Hazırlık Komitesi oluşturan işçiler yeniden bir araya gelerek yıl sonuna doğru büyük bir işçi kurultayı örgütleme kararı aldı.Geçtiğimiz günlerde Şireci Tekstil fabrikasında yaşanan iş&cc

İşçiler sorunlara karşı birlik olmalı

Paylaş
Mehmet Türkmen

Geçtiğimiz günlerde Şireci Tekstil fabrikasında yaşanan işçilerin zam talepli eylemi ve sonrasında 100’den fazla işçinin işten atılması, hazırlık komitesini oluşturan işçilerin yeniden bir araya gelmesinde etkili oldu. Organizede bulunan 10 ayrı fabrikadan işçilerin içinde yer aldığı komite, işçi kurultayı kararı ile birlikte İşçi Kurultayı Hazırlık Komitesi adını aldı.

Şireci Tekstil’de yaşananlar üzerine bir araya gelip değerlendirme yapan işçiler, Şireci’de yaşananların Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) her fabrikada bir şekilde yaşandığına veya yaşanabileceğine dikkat çekti. Her türlü hak gaspına ve gittikçe ağırlaşan çalışma koşullarına karşı OSB işçilerinin birliğini sağlamak için yaygın bir çalışma başlatma kararı alan komite, bu kapsamda, Şireci’de yaşananlar ve bu tür haksızlıklar karşısında işçilerin ne yapması gerektiği konusunda organize işçilerini bilgilendiren bir bildiri hazırlayıp kendi imzasıyla çoğalttıkları bildirileri bir haftadır işçiler içinde dağıtıyor. Komitede yer alan ve 15 yıldır tekstil işkolunda çalışan bir işçi, işçilerin en büyük sorunun örgütsüzlük ve birbirlerinden habersiz olmaları olduğunu belirterek, “Çemen Tekstil’de grev oluyor, Eruslu Sağlık’ta sendikalaşma mücadelesi oluyor, Şireci’de işçiler zam istediği için işten atılıyor ama bütün bu fabrikalarda olanlar orada kalıyor. Sanki Şireci’de olanlar yalnızca Şireci işçilerinin, Çemen’de olanlar yalnızca Çemen işçilerinin sorunuymuş gibi. Ama artık anlamalıyız ki tek fabrikada ne yaparsak yapalım başarılı olmamız mümkün değil” diye konuştu.

BAŞPINAR ŞİRECİ TEKSTİL’DİR

OSB’deki bir halı dokuma fabrikasında çalışan başka bir komite üyesi işçide sendikalardan yakınarak, “Ne yazık ki buradaki sendikalar görevlerini gerektiği gibi yapmıyorlar. Başpınar’da 100 bine yakın işçi çalışıyor, bir iki fabrika dışında sendikalı olan tek işyeri yok. Son birkaç yılda birçok fabrikada işçiler hakları için ayağa kalktı, sendikalaşmak istedi ama sendikaların mücadeleci olmayan tutumları yüzünden hepsi başarısızlığa uğradı. Bu yüzden işçilerde de sendikalara karşı bir güvensizlik var” şeklinde konuştu. Sendikalar bu durumda diye örgütlenmekten ve mücadele etmekten vazgeçmemeleri gerektiğini de söyleyen dokuma işçisi, “Sendikalar işçilerin mücadele örgütüdür. Eğer bugün bu durumdalar ise bunun nedeni de bizim örgütsüz olmamızdır. O yüzden yakınmayı bırakıp haklarımız için, elimizdeki ekmeğimizi de kaybetmemek için bir araya gelip mücadele etmekten başka çaremiz yok” dedi. Şireci’de yaşananların bütün işçilere ders olması gerektiğini söyleyen  komite üyesi işçiler, OSB işçilerine seslenmek için dağıttıkları bildiride ‘Şireci Tekstil Başpınar’dır, Başpınar Şireci Tekstil’dir’ diye yazarak, işçilere mücadele çağrısı da yapıyor. (GaziantepEVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Elinizdeki tapuya güvenmeyin’

SONRAKİ HABER

Yargıdan yeni tip suç icadı: Osmanlı soyundan gelenleri aşağılama

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa