16 Mayıs 2000 01:00

İşçi patronu örnek alsın!

Hükümet enflasyonu düşürme programı adı altında emekçi kesimlerin aldıkları payı sürekli kısıyor.

Paylaş
İşçi patronu örnek alsın!
Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, işçilere kızarak patronların tavırlarını 'örnek' gösterdi. Keçeciler enflasyonla mücadele programına, işçi kesiminin daha aktif olarak destek vermesi gerektiğini savunarak, "Özel sektör toplusözleşmelerinin yapıldığı bir dönemde lüzumsuz ısrarlar, özel sektörü çok zor durumda bırakacak ve enflasyon programıyla verilen vaatleri delmeye zorlayacaktır" dedi.
Mehmet Keçeciler, Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası (TTSİS)'nın düzenlediği "Enflasyonla Mücadele Programı, Kayıtdışı Ekonomi ve Sosyal Politikalara Etkileri" konulu seminerde yaptığı konuşmada, işçi kesiminin TİS'lerdeki 'gereksiz' ısrarının enflasyonla mücadele programını olumsuz etkileyeceğini savunarak, işçilerden daha fazla fedakârlık istedi.
Sefalete değinmedi
Patronların ödediği vergilere, kaçak işçi çalıştırmalarına ve enflasyon gerekçeli olarak işçilere dayatılan sefalet zamlarına hiç değinmeyen Keçeciler konuşmasına şöyle devam etti:
"Yüksek enflasyon ortamı en fazla sabit gelirli kesimi etkiler. Diğer kesimler fiyatlarını ve maliyetlerini enflasyona göre ayarlayabildikleri için fazla etkilenmiyorlar. Enflasyon aşağıya indiğinde, sabit gelirli kesimin enflasyon oranı kadar veya enflasyonun 1-2 puan yukarısında ücret artışı alması daha avantajlı. Enflasyonla mücadelede sadece kamunun değil, işverenin değil, işçi kesiminin de önemli bir rolü var. İşçi kesimi bu programa destek veriyor. Ancak, bu desteğini daha aktif olarak hissettirmelidir. Özel sektör toplusözleşmelerinin yapıldığı bir dönemde lüzumsuz ısrarlar özel sektörü çok zor durumda bırakacak ve enflasyon programıyla verilen vaatleri delmeye zorlayacaktır."
Kaçak işçi çalışma kayıtdışından sayılmıyor!
TTSİS Yönetim Kurulu Başkanı Halit Narin de, yıl sonunda enflasyon oranının yüzde 25 olarak belirlenmesinin, enflasyon - kur makasının kıskacında olan ihracatın önümüzdeki en az bir yıl için, özel mekanizmalarla desteklenmesini gerekli kıldığını söyledi. Kayıt dışı ekonomiye de değinen ancak sendikasız ve sigortasız işçi çalıştırmaya hiç değinmeyen Nadir, şunları söyledi:
"Kaçak işçilik tekstil sektörünün büyük sorunu haline geldi. SSK düzenine girmemiş kuruluşların devletçe yapılan her türlü teşvikin dışında tutulması esas alınmalı. Kayıt dışı istihdam azaldıkça, SSK primleri ile düzenli bir gelire kavuşacaktır. Katma değer vergisi oranlarının azaltılması kayıtdışı ekonominin kontrolüne imkân verecektir.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İşgal varsa barış yok!

SONRAKİ HABER

Sabah gazetesi, Kılıçdaroğlu'ya 1 TL manevi tazminat ödeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa