14 Mayıs 2000 21:00

Çocuklara yeni bir çatı

Üç ay önce Gönül Yıkılmaz tarafından kurulan Sokak Çocuklarını Koruma, Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, sokak çocuklarını yeni bir hayata hazırlamak, kalacak yer bulmak için uğraşıyor.

Paylaş
Çocuklara yeni bir çatı
Rojda İldan
Sokak çocuklarını bir çatı altına almak, onları hayatla tanıştırıp çalışmanın, emeğin ne olduğunu öğretmek için bir dernek kuran Gönül Yıkılmaz, sokak çocuklarının çoğunun doğudan gelen ailelerin çocuğu olduğunu belirtiyor. Ekonomik ve ailevi sorunların çocukları sokağa yönelttiğini söyleyen Yıkılmaz, "Aslında bu işe devletimiz el atmalı ama...." diyor.
Sokak Çocuklarını Koruma, Eğitim ve Yardımlaşma Derneği üç aydan beri faaliyet yürüten bir dernek. Derneğin kuruluş amacı ise sokakta olan, çatısız çocuklara, tiner çeken, bali çeken çocuklara bakmak, onları yeni bir hayata başlatmak.
Dernek başkanı Gönül Yıkılmaz, beş yıldan beri sokak çocuklarıyla ilgileniyor. Sokak Çocukları Gönüllüleri Derneği'nde beş yıl müdürlük yapmış. Şu anda 22 çocuğa bodrumda da olsa barınma olanağı sağlayan dernek, çocuklara sağlıklı barınma koşulları yaratmak istiyor. Gönüllü bir kişi tarafından kendilerine 3-4 yıllığına kullanılmak üzere, kira talep edilmeden eskiden otel olarak kullanılan bir binanın verildiğini söyleyen Yıkılmaz, burayı bir yurda dönüştürmek istediklerini söylüyor. Çocukların şu anda ne öğretmenlerinin ne psikologlarının ne de müdürlerinin olmadığını söyleyen Yıkılmaz, "Bazen gönüllü arkadaşlarımız yardıma gidiyorlar" diyor.
Yurda dönüştürmek istedikleri otelde ranzadan çarşafa, dolaba kadar her şeyin eksik olduğunu söyleyen Yıkılmaz, gönüllü öğretmenlerinin, psikologlarının olduklarını ve hepsinin çalışmak için yurdun açılmasını beklediklerini ifade ederek, gönüllü kuruluş ve kişilerin yardımlarıyla yurdu hazırlamayı düşündüklerini belirtiyor.
Belediyeler ilgisiz
Amaçlarının sadece çocukları beslemek, onlara bakmak olmadığını da söyleyen Yıkılmaz, asıl amaçlarının çocukları çalışma hayatına sokmak olduğunu belirtiyor. Çocukların çoğunun okur yazar dahi olmadığını ve kimsenin onlara iş vermek istemediğini belirten Yıkılmaz, bu nedenle çocukların iş olanaklarının kısıtlı olduğunu ifade ediyor. Kendilerinin çocukların çalışabileceği atölyeler açmak için uğraştıklarını söyleyen Yıkılmaz, "Buralarda galoş, mum üretebilirler. Önemli olan onların kendilerinin çalışması, çalışmanın, emek vermenin ne demek olduğunu anlamaları. Burada daha çok yaşı büyük olan çocukları çalıştırmak istiyoruz" diyor. Bu amaçla bütün belediyelere başvurduklarını da söyleyen Yıkılmaz ilgisizlikten şikâyetçi olduklarını belirterek, "Bütün belediyelere başvurup atölye için yer istedik ama şu ana kadar hiçbirisinden haber gelmedi. Bazıları yerimiz yok, bazıları veremeyiz dediler. Bir tek Küçükçekmece Kaymakamı ilgilendi. Çocuklara daha duyarlı bir insan. Zannediyorum ki o olanaklarını kullanacak" diyor.
Çocuklara yönelik politikaları da eleştiren Yıkılmaz, "Sokakta da olsa çocuk çocuktur. Tiner de koklasa, bali de çekse, esrar da kullansa fark etmez. Bu çocukları böyle davranmaya iten sebepler var. Bu sebeplerin ortadan kaldırılması gerekir. Aslında bu konuya devletimizin el atması gerekir" diyor.
Çoğu Doğulu
Çocukların çatısız kalmaması, tinerci olmaması için en başta ailelerin eğitilmesi gerektiğine inandığını da ifade eden Yıkılmaz, önemli bir noktaya işaret ediyor: Sokak çocuklarının göç eden ailelerin çocuğu olduğuna. "Sokaktaki çocukların çoğu doğudan gelme. Onların çoğu, sekiz on çocuklu göç eden ailelerin çocuğu. Ya anne başkasıyla, ya baba başkasıyla evlenmiş, ya da anne geçim sıkıntısı nedeniyle başka yollara başvurmuş. Çocuklar bunları kabullenememiş evden kaçmış, sokağa yerleşmiş. Arkadaşlar bulmuş. Sonrada sokağın raconuna uymak için bali, tiner çekmeye başlamış" diyen Gönül Yıkılmaz, çocuk sahibi olmanın zorluğunu vurgulayarak "Devlet gerekli eğitimi ve yardımları böyle ailelere yapmalı" diyor.
ÖNCEKİ HABER

İşçiden Kayabaşı'na tokat!

SONRAKİ HABER

Kısacık’a müjde: ÇED süreci durduruldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa