İşçiden Kayabaşı'na tokat!

Türkiye Maden-İş Sendikası Soma Şubesi'nin önceki gün yapılan olağanüstü kongresini yine Naim Sezer kazandı.

İşçiden Kayabaşı'na tokat!
İbrahim Dağdelen
Türkiye Maden-İş Sendikası Soma Şubesi'nin önceki gün yapılan olağanüstü kongresini yine Naim Sezer kazandı. Geçtiğimiz yıl yapılan ve olağan kongre süresinin dolmasına üç yıl kalmış olmasına rağmen, muhalefetin girişimleri üzerine gerçekleşen olağanüstü kongrede Naim Sezer başkanlığındaki liste fire vermeden yeniden yönetime seçildi. İşçilerin yoğun ilgi gösterdiği kongrede Mehmet Saç Başkan Vekilliği'ne, Mevlüt Yiğit Şube Sekreterliği'ne, Yaşar Karataş Mali Sekreterliğe ve Durmuş Yılmaz Teşkilat Sekreterliği'ne getirildi.
Divan seçiminden sonra delegeler dışında kalan işçilerin kongre salonundan çıkarılmak istenmesi sert tepkilere neden oldu. Maden-İş Genel Başkanı Hasan Hüseyin Kayabaşı ve diğer genel merkez yöneticilerini protesto eden işçiler, "Burası bizimdir. Bizim sendikamızdan bizi kovamazsınız. Yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz. Buradan boyunuzun ölçüsünü alıp gideceksiniz. Sıra Ankara'ya gelecek" ifadeleriyle tepkilerini dile getirdiler.
'Sen Didim'e git'
Konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan Hasan Hüseyin Kayabaşı'na tepkiler burada da sürdü. Konuşması boyunca Kayabaşı'nı yuhalayan delegeler, "Ne işin var burada. Sen Didim'e git" dediler. Delegelerin alkışları arasında kürsüye çıkan Türkiye Maden-İş Soma Şube Başkanı Naim Sezer, "Sendika yönetimine geleli daha bir yıl oldu. Eksik ve hatalarımız oldu. Ama bunları en aza indirmeye çalıştık. Yeterki sizin desteğiniz böyle sürsün" dedi.
El pençe durmadık
Şimdiye kadar bütün güçlerini işçi sınıfının kazanımları için seferber ettiklerini ifade eden Sezer, "Sınıfın çıkarlarını savunduğumuz için böylesi bir olağanüstü kongre gerçekleşiyor. Eğer ben suya sabuna dokunmasaydım, genel merkez karşısında el pençe dursaydım, bunları yaşamayacaktım. Ama bu bizim sendikal anlayışımıza denk düşmüyor" diye konuştu.
www.evrensel.net