15 Mayıs 2000 01:00

EMEP'ten OHAL'e karşı

   ortak mücadele çağrısı

Paylaş
EMEP'ten OHAL'e karşı
   ortak mücadele çağrısı
EMEP Diyarbakır İl Örgütü, son bir yıldır bölgedeki baskıların iyice artırıldığını belirterek, baskıların son bulması ve demokrasinin yerleşebilmesi için emekten, barıştan ve demokrasiden yana bütün güçleri birleşik bir Emek Cephesi'nde mücadele etmeye çağırdı. Emeğin Partisi (EMEP) Diyarbakır İl Örgütü dün yaptığı yazılı açıklamada, İHD Diyarbakır Şubesi'nin ancak bir hafta faaliyet gösterdikten sonra yeniden kapatılmasına tepki göstererek, demokratikleşme sürecine girildiği yönündeki iddiaların bizzat yönetenlerin uygulamalarıyla yalanlandığını söyledi.
Gazetemizin ve bir süre önce yayınına son veren Özgür Bakış gazetesinin, ardından Pine, Yaşamda Gençlik, Roja Teze, Özgür Halk, Rewşen isimli yayınların OHAL kapsamındaki illere girişinin yasaklandığı, çeşitli kültür merkezlerinin kapatıldığının hatırlatıldığı açıklamada, sendikaların örgütlenme çalışmalarının da engellendiğine dikkat çekildi. Açıklamada ayrıca, "Bu uygulamalar bazı kesimlerce son zamanlarda gündeme çok sık dile getirilen 'Demokratik Cumhuriyet', 'Barış Süreci', 'Demokratikleşme' gibi söylemlerin bizzat egemen güçler tarafından tuzla buz edildiğinin bir göstergesidir. Halkımız bu söylemlerle beklenti içerisine sokulmaktadır" denildi. Demokrasinin, iddia edildiği gibi AB'ye girmek, ya da eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer'in cumhurbaşkanı seçilmesiyle gelmesinin mümkün olmadığının vurgulandığı açıklamada, OHAL'in kaldırılması ve baskıların son bulması için emekten, demokrasiden ve barıştan yana güçler, birleşik bir Emek Cephesi etrafında örgütlenmeye çağırıldı. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Kışlalı suikasti zanlısının yakalandığı
    iddia edildi
Ahmet Taner Kışlalı'nın aracına bomba koyduğu iddiasıyla aranan Necdet Yüksel'in yakalandığı iddia edildi. Necdet Yüksel'in ismini Mumcu cinayeti sanıklarından ismi açıklanmayan birinin verdiği ileri sürülürken, Ankara Sincan'da bir tarlaya bırakılmış halde suikastlerde kullanılan patlayıcı bulundu. Bulunan patlayıcıların ve silahların yerini Kışlalı suikastinin zanlısı olarak yakalanan Necdet Yüksel'in gösterdiği iddia edildi.
Ankara Sincan'da bir tarlaya bırakılmış halde, 47'şer adet C-4 ve TNT patlayıcı maddeleri ile 39 adet el bombası, 18 adet makinalı tabanca ve muhtelif çapta 1670 adet mermi ele geçirildi.Bir ihbarı değerlendiren Ankara il Jandarma Alay Komutanlığı ekipleri, bu akşam Sincan'ın Yenipeçenek köyü Sarıtarla mevkiinde, çok sayıda silah, mühimmat ve patlayıcı maddeyi araziye bırakılmış olarak buldu. Jandarma yetkililerinden alınan bilgiye göre, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce bırakılan malzeme, tasnifi ve kriminal incelemesi yapılmak üzere Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığı'na gönderildi. Malzemenin bulunduğu bölgede de, İl Jandarma Alay Komutanlığı kriminal ve bomba imha ekipleri tarafından inceleme yapıldı.
Gösterildiği iddia edilen cephanelik
Jandarma Kuvvetleri'nin, Yüksel'in gösterdiği iddia edilen yerde buldukları patlayıcı ve silahların dökümü şöyle:
- 9 mm çapında 18 adet makinalı tabanca ve bu tabancalara ait 4 adet şarjör,
- C-4 plastik patlayıcı (570 gram, 47 adet)
- TNT patlayıcı madde (300 gram, 47 adet)
- Muhtelif menşeide 9 mm'lik fişek (699 adet)
- Muhtelif menşeide 6.35 mm'lik fişek (20 adet)
- Muhtelif menşeide 7.65 mm'lik fişek (951 adet)
- Muhtelif cins el bombası (39 adet)
- El bombası fünyesi (mandallı, 2 adet)
- Branda çanta (2 adet)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Fazilet Kongresi'ne Erbakan damgası

SONRAKİ HABER

Uber'e erişimin engellenmesi davası 3 Temmuz'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa